Husarion


Husarion to polska firma, która specjalizuje się w systemach mechatronicznych i szeroko rozumianej robotyce. Początki Husariona sięgają roku 2013. Inicjatorami projektu jest kilku wykwalifikowanych inżynierów, absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie – jednej z najlepszych polskich uczelni technicznych. Firmę budują specjaliści z zakresu kilku różnych poddziedzin elektroniki i programowania, tj. projektowania układów elektronicznych, programowania systemów wbudowanych, rozwijania aplikacji dla systemów telekomunikacji i łączności telefonicznej, a także bezpieczeństwa sieci komputerowych. Husarion dostarcza inteligentne rozwiązania w dziedzinie robotyki dla edukacji i rozwoju, a także narzędzia programistyczne umożliwiające udane połączenie robotyki z technologią internetu rzeczy.

Husarion – polska odpowiedź na nowoczesne rozwiązania w dziedzinie systemów embedded i internetu rzeczy

Konstruktorzy platformy rozwojowej Husarion położyli szczególny nacisk na to, aby było to narzędzie przystępne w obsłudze nie tylko dla zawodowych konstruktorów robotów, ale także dla osób początkujących w robotyce. Płytka Husarion jest wyposażona w autorskie oprogramowanie, które umożliwia sterowanie robotem przez internet. Platforma ewaluacyjna wykonana przez polskich konstruktorów została starannie przemyślana w każdym najdrobniejszym detalu na każdym etapie projektu. Użytkownik otrzymuje pełnowartościowe narzędzie do zaawansowanego projektowania robotów z możliwością zdalnego sterowania przez sieć bezprzewodową, wyposażone w zestaw niezbędnych złączy i interfejsów do podłączenia czujników pomiarowych, sterowników silników i serw oraz innych elementów sprzętowych robota. Oprogramowanie płytki wspiera współpracę ze środowiskami programistycznymi Visual Studio, a także Web IDE umożliwiające tworzenie i kompilowanie kodu źródłowego w oknie przeglądarki internetowej wraz z udostępnianiem oprogramowania w chmurze danych o nazwie Husarion Cloud. Dzięki temu proces prototypowania robotów jest dużo bardziej przystępny oraz przebiega szybciej niż w przypadku takich popularnych minikomputerów jak Raspberry Pi czy Arduino.

Husarion – znakomite rozwiązania edukacyjne w zakresie prototypowania i budowania robotów

Na pierwszy rzut oka platforma Husarion CORE2 jest bardzo podobna technicznie do innych rozwiązań spotykanych na rynku systemów wbudowanych. Najważniejszym układem elektronicznym na płytce jest jednordzeniowy procesor ARM Cortex-M4 o częstotliwości zegara wynoszącej 168 MHz. Osprzęt procesora obejmują 42 piny GPIO, a pośród nich piny dwustanowe, które użytkownik może dowolnie zaprogramować jako wejścia lub wyjścia. Do dyspozycji jest także 10 kanałów sprzętowego generowania sygnału PWM, który można wykorzystać do sterowania prędkością silników elektrycznych, jak również do sterowania położeniem kątowym serwomechanizmów. Jeśli nasz projekt robota będzie obejmował także czujniki pomiarowe, to znakomicie trafiliśmy, ponieważ wyprowadzenia GPIO obejmują także 13-kanałowy przetwornik analogowo-cyfrowy o 12-bitowej rozdzielczości zapewniającej znakomitą dokładność wykonywanych pomiarów takich wielkości fizycznych jak np. odległość robota od przeszkody. Aby sterować robotem przez internet, niezbędne jest wyposażenie w moduł Wi-Fi – w który również wyposażona jest płytka Husarion.

CORE2-ROS – imponujące rozszerzenia funkcjonalności podstawowej wersji platformy od Husariona 

Konstruktorzy z firmy Husarion wdrożyli na rynek także upgrade płytki CORE2 w postaci modelu CORE2-ROS. Płytka jest dodatkowo wyposażona w moduł Raspberry Pi 3 i może funkcjonować w oparciu o dystrybucje systemu operacyjnego Linux z użytecznym dodatkiem w postaci bibliotek ROS, które znacząco rozszerzają podstawowe możliwości płytki, a także znacząco ułatwiają prototypowanie projektów robotów. Ponadto firma Husarion udostępnia zestaw bibliotek „hFramework” na licencji open source, który jest znakomitym rozwiązaniem przy projektowaniu systemów czasu rzeczywistego. Platforma CORE2 jest również kompatybilna sprzętowo z Arduino oraz umożliwia korzystanie z jego bibliotek.