LattePanda


Minikomputery jednopłytkowe stały się nieodłącznym narzędziem przy prototypowaniu i rozwijaniu projektów IoT. Do tej grupy zalicza się także LattePanda od DFRobot, który funkcjonuje na pełnej wersji systemu operacyjnego Windows 10. Niewielka płytka przypominająca z zewnątrz takie platformy jak Raspberry Pi, Intel Edison czy Pine64 jest kompatybilna z ekosystemem Arduino. Co ciekawe, w odróżnieniu od większości innych popularnych na rynku systemów wbudowanych płytka LattePanda nie korzysta ani z procesora o architekturze ARM, ani z mikrokontrolera AVR w formie głównej jednostki obliczeniowej. Minikomputer od DFRobot łączy w sobie sporo zalet obu technologii i wyznacza nowe standardy w dziedzinie minikomputerów jednopłytkowych.

ARM? AVR? Nie – lepiej!

Sercem „Pandy” jest czterordzeniowy procesor Cherry Atom Trail SoC taktowany zegarem o częstotliwości 1,8 GHz. Sprawnemu wykonywaniu instrukcji sprzyja także pamięć RAM, która w zależności od wersji ma pojemność 2 GB lub 4 GB. Poza głównym procesorem na płytce znajduje się także koprocesor Atmega32U4 (znany m.in. z płytek Arduino Leonardo oraz Arduino 2560 MEGA) oraz 20-pinowe złącze GPIO, do którego możemy podłączyć m.in. czujniki, przyciski, diody LED i inne urządzenia. Płytka jest zasilana przez port USB i przy zasilaniu napięciem 5 V pobiera prąd o natężeniu ok. 400 mA. Do portów USB możemy podłączyć także mysz, klawiaturę i moduł łączności bezprzewodowej. Gniazdo HDMI umożliwia podłączenie zewnętrznego monitora LED, ale w przypadku aplikacji o specjalnym przeznaczeniu do płytki można bezpośrednio podłączyć mały wyświetlacz LCD z interfejsem dotykowym, na którym możemy śledzić obraz z kamery podłączanej do USB, która zaczyna przechwytywać obraz po wyzwoleniu sygnałem zewnętrznym, np. w wyniku uruchomienia dzwonka do drzwi – użytkownik wówczas może zobaczyć na monitorze, kto puka do drzwi, w pobliżu których umieszczona jest kamera. Rozdzielczość obrazu jest ograniczona do 1024 x 600 – w związku z tym LattePanda trochę niedomaga w kwestii odtwarzania filmów i obrazów w jakości zbliżonej do współczesnych komputerów klasy PC. 

LattePanda – pierwszy komputer SBC z systemem Windows 10

Płytka jest dostarczana w zestawie z kartą micro-SD, na której znajduje się fabrycznie wgrany zestaw plików i niezbędnego oprogramowania dla uruchomienia systemu Windows 10. Jedną z najważniejszych zalet LattePanda jest fabrycznie wgrane środowisko Arduino IDE oraz na drodze sprzętowej – obecność koprocesora. Poza portami GPIO płytka jest wyposażona także w 3-pinowe złącza dla modułów czujnikowych DFRobot Gravity. W fabrycznym oprogramowaniu płytki znajdziemy także przykładowe kody programów, które możemy natychmiastowo skompilować i uruchomić. Istnieje także opcja uruchomienia środowiska Arduino IDE w taki sposób, aby mogło współpracować z aplikacją Visual Studio. Plik wsadowy jest wgrywany na płytkę przez port USB, podobnie jak w „klasycznych” płytkach Arduino, co nie wymaga dodatkowej konfiguracji portów wejścia/wyjścia.

LattePanda – minikomputer o ogromnym potencjale wykorzystania

Użycie LattePanda jako platformy rozwojowej do tworzenia projektów IoT to zdecydowanie znakomite rozwiązanie. Choć wbudowany procesor nie ma wystarczająco dużo mocy obliczeniowej, żeby bezproblemowo obsłużyć instalację takich aplikacji jak Visual Studio, to minikomputer LattePanda jest w dalszym ciągu świetną propozycją dla wszystkich, którzy chcą prototypować swoje projekty na płytce bezpośrednio współpracującej z systemem Windows. Płytka rozwojowa od DFRobot pokazuje swoimi możliwościami, że jest dużo bardziej elastycznym rozwiązaniem, nawet w porównaniu z Raspberry Pi i zachowuje funkcjonalność sprzętowo-programową kompatybilną z Arduino. Ważnym atutem tego minikomputera jednopłytkowego jest także znakomity stosunek jakości do ceny. LattePanda jest zdecydowanie znakomitym minikomputerem dla każdego, kto pracuje na systemie Windows i chce rozpocząć przygodę z aplikacjami internetu rzeczy.