Platformy Intel


Firma Intel jest znana przede wszystkim z układu 4004 – pierwszego oficjalnie komercyjnego procesora wdrożonego do produkcji seryjnej, który zapoczątkował prawdziwą rewolucję w elektronice trwającą po dziś dzień. Obecnie Intel jest najbardziej znanym na świecie producentem procesorów, które można znaleźć prawie w każdym seryjnie produkowanym komputerze klasy PC. Na fali popularności systemów wbudowanych do gamy produktów Intela doszły niewielkie platformy rozwojowe open source, które również wykorzystują układy mikroprocesorowe i stanowią znakomite rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zaprojektować swoje urządzenia elektroniczne.

Intel Galileo – wspaniałe narzędzie do tworzenia aplikacji embedded

Galileo to pierwsze podejście firmy Intel do stworzenia platformy o przeznaczeniu podobnym do Arduino. Płytka wykorzystuje 32-bitowy procesor Quark X1000 SoC taktowany zegarem o częstotliwości 400 MHz, który podobnie jak jego więksi bracia w PC taktowani częstotliwością wyższą o jeden rząd wielkości został zbudowany w architekturze x86 i ma wbudowaną pamięć SRAM o pojemności 512 kB. Płytka jest wyposażona także w pamięć FLASH o pojemności 8 MB, która magazynuje oprogramowanie układowe, a także nieulotną pamięć EEPROM o pojemności 11 kB. Ponadto znajdziemy tu także złącza peryferyjne takie jak gniazdo kart micro-SD, obsługujące karty micro-SD o pojemności do 32 GB, złącze USB 2.0, port RS-232, złącze Ethernet o przepustowości 10/100 Mb oraz złącze mini-PCI Express dla kart rozszerzeniowych. Płytka wykorzystuje także zestaw złączy o rozkładzie fizycznym zgodnym z Arduino, który obejmuje interfejsy UART, SPI, I2C, a także przetwornik analogowo-cyfrowy i generowanie sygnału PWM o zmiennym wypełnieniu, co możemy wykorzystać np. do sterowania jasnością oświetlania LED, a także kątem odchylenia serwomechanizmów. Dostajemy także możliwość korzystania z bibliotek Arduino oraz wsparcie dla środowiska Python i innych aplikacji działających na systemie Linux.

Intel Edison – i Ty możesz zostać wynalazcą!

Intel Edison to bardzo atrakcyjny, mały komputer jednopłytkowy, który może stanowić fundament pod wiele ciekawych projektów prostych i rozbudowanych urządzeń elektronicznych implementowanych w bardzo podobny sposób jak przy użyciu Arduino. Ten minikomputer funkcjonuje na systemie operacyjnym Yocto będącym dystrybucją systemu Linux. Do programowania płytki można używać zarówno środowiska Arduino IDE, jak i Eclipse. Sercem płytki Edison jest dwurdzeniowy procesor Intel Atom o częstotliwości zegara 500 MHz, który współpracuje z mikrokontrolerem taktowanym z częstotliwością 100 MHz. Do dyspozycji dostajemy także pamięć RAM o pojemności 1 GB, pamięć FLASH o pojemności 4 GB, a także możliwość łączności bezprzewodowej poprzez Bluetooth 4.0 i Wi-Fi z certyfikacją w ponad 60 krajach świata. Natomiast 40-pinowe złącze GPIO stanowi interfejs niezbędny do podłączenia wszelkiego rodzaju czujników, sterowników silników elektrycznych, wyświetlaczy LCD i wielu innych urządzeń. Intel Edison jest wyposażony w dwie płytki – kompatybilną z wyprowadzeniami Arduino oraz mniejszą, umożliwiającą szybkie prototypowanie. Ponadto płytka jest certyfikowana przez Microsoft i IBM dzięki opcji łączności z chmurą danych.

Intel Joule – wielka dawka energii do tworzenia aplikacji IoT

Płytka Joule jest dostępna w dwóch wersjach, przy czym obie wykorzystują ten sam procesor, a jest nim dwurdzeniowy Intel Atom T5700 SoC. W pierwszej wersji Joule, 550X, procesor jest taktowany z częstotliwością 1,5 GHz i jest sparowany z pamięcią RAM LPDDR4 o pojemności 3 GB. Użytkownik dostaje do dyspozycji także pamięć masową NAND o pojemności 8 GB. Jeśli będziemy wymagali wyższych możliwości sprzętowych, wówczas warto rozważyć płytkę Joule 570X, w której procesor jest taktowany z częstotliwością 1,7 GHz, a w trybie Turbo jej wartość może zostać podniesiona do 2,4 GHz. Dodatkowo pojemność pamięci RAM jest większa o 1 GB w stosunku do modelu Joule 550X, a pamięć masowa eMMC oferuje 16 GB miejsca. Obie wersje Joule oferują takie samo wyposażenie w złącza i interfejsy – takie jak USB 3.0, UART, GPIO, a także interfejsy CSI i DSI, odpowiednio do podłączenia kamery i wyświetlacza. Łączność bezprzewodową zapewnia Bluetooth 4.1 oraz Wi-Fi 802.11ac. Intel Joule może funkcjonować na kilku różnych systemach operacyjnych. Standardowo oprogramowanie obejmuje dystrybucję systemu Linux dla aplikacji IoT, a także zapewnia wsparcie dla systemów Ubuntu oraz Windows 10 dla aplikacji IoT.