Odyssey


Firma Seeed Studio Electronics jest jednym z liderów w dziedzinie systemów wbudowanych oraz ciekawych modułów elektronicznych do prototypowania projektów urządzeń. Kolejnym produktem, który szczególnie zwraca uwagę, jest minikomputer jednopłytkowy Odyssey, który nie jest zwykłym systemem wbudowanym, jakie znamy. Płytka ta, podobnie jak LattePanda funkcjonuje na systemie Windows i poza osprzętem i oprogramowaniem kompatybilnym z ekosystemem Arduino może również wykonywać zaawansowane przetwarzanie obrazu wideo. Oto minikomputer Odyssey – zbudowany na niewielkiej płytce PCB prawdziwy gigant wśród minikomputerów, który swoimi parametrami może bez problemu konkurować nawet z wieloma pełnowymiarowymi komputerami klasy PC.

Znakomite narzędzie do prototypowania elektroniki, pracy biurowej i rozrywki

Kiedy pada pytanie o to, czy istnieje kompletna platforma rozwojowa embedded, która wykorzystuje do funkcjonowania system operacyjny Windows i jednocześnie może bezpośrednio obsłużyć oprogramowanie, a także osprzęt ekosystemu Arduino, w którym pisząc i kompilując kod źródłowy, można bezpośrednio go zastosować z osprzętem na tej samej płytce rozwojowej lub czy istnieje minikomputer klasy SBC, którego moc obliczeniowa jest na tyle wysoka, że może on obsłużyć przetwarzanie obrazu wideo wraz z systemem wejść/wyjść w czasie rzeczywistym, odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca i brzmi: Odyssey X86J4105. Płytka ta łączy zalety prostego w obsłudze sterownika z mikrokontrolerem z systemem programowalnych wejść/wyjść do obsługi urządzeń zewnętrznych (takich jak np. silniki elektryczne, wyświetlacze i czujniki pomiarowe) oraz dużego komputera osobistego, który umożliwia wykonywanie takich zadań jak edytowanie dokumentów, gry komputerowe, a także odtwarzanie wideo.

Minikomputery Odyssey znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

Odyssey – bogate wyposażenie sprzętowe i potężna moc obliczeniowa

Sercem minikomputera Odyssey jest czterordzeniowy procesor Intel Celeron J4105 SoC o częstotliwości zegara 1,5 GHz, która w trybie Turbo jest podwyższana aż do 2,5 GHz. Procesor jest zintegrowany z kartą graficzną Intel UHD Graphics 600 pracującą na częstotliwości w zakresie od 250 MHz do 750 MHz. Zastosowana pamięć RAM LPDDR4 o pojemności 8 GB w połączeniu z trybem Turbo procesora głównego znakomicie sprawdza się w aplikacjach o wzmożonym zapotrzebowaniu na moc obliczeniową. Platforma jest wyposażona także w 32-bitowy koprocesor Microchip ATSAMD21G18 ARM Cortex M0+. Tak jak każdy komputer również Odyssey do funkcjonowania musi mieć zainstalowany system operacyjny. Podobnie jak w większości komputerów SBC dostępnych na polskim rynku również w Odyssey system operacyjny jest uruchamiany z karty pamięci. Odyssey obsługuje zarówno karty eMMC FLASH o pojemności do 64GB, jak i karty micro-SD, a dzięki złączom SATA i PCI Express może obsługiwać zewnętrzne dyski SSD i HDD. Obraz wideo w jakości 4 K i rozdzielczości 4096 x 2160 z odświeżaniem 60 Hz dostarczają złącza HDMI 2.0a oraz DP1.2. Dźwięk może być przesyłany również przez HDMI oraz gniazdo audio minijack 3,5 mm dla słuchawek z mikrofonem. Łączność z internetem może odbywać się drogą przewodową – przez podwójne złącze Ethernet o przepustowości 1 Gbit/s każde, przez sieć WoLAN ze wsparciem dla trybu PXE, a także drogą bezprzewodową przez dwuzakresowy moduł Wi-Fi 2,4 GHz/5,0 GHz wspierający standard IEEE 802.11 a/b/g/n/ac i Bluetooth 5.0. Łączność z siecią telefonii komórkowej 3G/4G jest zapewniona dzięki wbudowanemu złączu dla karty SIM. Aby zamienić płytkę Odyssey w pełnoprawny komputer do pracy biurowej, poza łącznością z internetem oraz monitorem, trzeba mu zapewnić mysz i klawiaturę – te możemy podłączyć do dwóch portów USB 2.0 typu A, a jeśli chcemy podłączyć inne urządzenia wymagające szybkiego przesyłu danych, możemy skorzystać z portu USB 3.1 typu A lub w tym samym standardzie z gniazdem typu C. Do podłączenia zewnętrznych urządzeń i modułów rozszerzeniowych dla aplikacji embedded możemy skorzystać z 40-pinowego złącza GPIO kompatybilnego z nakładkami HAT do Raspberry Pi oraz 28-pinowego złącza koprocesora do komunikacji z Arduino. Przed dostępem podmiotów niepowołanych Odyssey jest chroniony za pomocą układu scalonego TPM 2.0. Minikomputer jest wyposażony także w 4-pinowe złącza dla interfejsu UART (połączone z koprocesorem ATSAMD21G18) i dodatkowego wentylatora chłodzącego, a także 2-pinowe złącze JST o rastrze 2,54 mm do podłączenia baterii 3 V potrzebnej do zasilania układu zegara RTC. Zasilanie do Odysseya może zostać doprowadzone na dwa sposoby – poprzez złącze USB typu C, a także przez gniazdo zasilacza DC o zewnętrznej średnicy wtyku 5,5 mm oraz średnicy trzpienia 2,1 mm, przy czym napięcie wyjściowe zasilacza powinno zawierać się w przedziale od 12 V do 19 V.

Odyssey – szerokie możliwości wykorzystania w wielu zastosowaniach

Płytka Odyssey jest wyposażona w osprzęt zapewniający wysoką moc obliczeniową niezbędną przy obsłudze aplikacji o szczególnie wysokich wymaganiach sprzętowych. Ta rozbudowana platforma rozwojowa ma bardzo szerokie pole zastosowań. Odyssey może odgrywać rolę małego komputera osobistego z myszą, klawiaturą, monitorem i innym osprzętem niezbędnym do współpracy. Podobnie jak system Odroid również może zostać przekształcony w serwer plików NAS, a także służyć jako router i system zarządzania siecią komputerową. Dzięki wszechstronnej listwie portów GPIO Odyssey wyśmienicie sprawdzi się w aplikacjach sprzętowych jako sterownik robotów, centrum zarządzania automatyką budynkową i instalacjami inteligentnymi. Dzięki wydajnemu osprzętowi z procesorem i pamięcią RAM na czele płytka Odyssey jest także znakomitym narzędziem do tworzenia projektów IoT, a także do wykonywania zadań wykorzystujących technikę Edge Computing, która znacząco przyspiesza proces odczytu i przetwarzania danych.