Texas Instruments


Texas Instruments podobnie jak Intel, Analog Devices czy także STMicroelectronics to jeden z największych producentów przyrządów półprzewodnikowych na całym świecie. Firma słynie z wielu współcześnie stosowanych patentów oraz przełomowych rozwiązań technicznych w dziedzinie elektroniki, jak np. wprowadzenie na rynek pierwszego kalkulatora kieszonkowego z zasilaniem bateryjnym czy słynna seria układów logicznych TTL o numeracji 74XY. Do oferty firmy dołączają również płytki rozwojowe z wysokowydajnymi procesorami Texas Instruments, które dostarczają odpowiednio wysoką moc obliczeniową niezbędną do wykonania udanych prototypów urządzeń elektronicznych.

Wydajne narzędzia do szybkiego prototypowania elektroniki

Platformy do prototypowania elektroniki od Texas Instruments to udane połączenie wielu zalet, takich jak przystępna cena czy prosta obsługa sprzętowo-programowa niewymagająca stosowania dodatkowego drogiego oprzyrządowania. Użytkownik może rozpocząć pracę z płytką LaunchPad zaraz po podłączeniu do komputera. Płytki rozwojowe od Texas Instruments wykorzystują znane mikrokontrolery, takie jak MSP430, które przejawiają również wiele zalet, zwłaszcza pod kątem niskiego poboru energii ze źródła zasilania oraz wszechstronnie rozbudowanych układów peryferyjnych, które stanowią solidny fundament pod rozmaite projekty elektroniczne. Ponadto MSP430 okazują się znakomitym rozwiązaniem na początek nauki programowania, nawet w porównaniu do słynnych mikrokontrolerów AVR od Microchip. W bardziej rozbudowanych modelach z serii LaunchPad Texas Instruments wykorzystuje mikroprocesory o architekturze ARM, takie jak Stellaris, które odznaczają się jeszcze większą mocą obliczeniową do tworzenia bardziej rozbudowanych aplikacji.

Energia IDE – zintegrowane środowisko do programowania płytek TI LauchPad

Podobnie jak inne platformy rozwojowe oferowane na rynku systemów embedded, takie jak np. Arduino, Raspberry Pi czy Onion IoT, również z myślą o płytkach LaunchPad od Texas Instruments zostało opracowane dedykowane środowisko programistyczne, a jest nim Energia IDE bazująca na frameworku Arduino IDE i kompilatorze MSPGCC. Środowisko jest na licencji open source, dzięki czemu każdy użytkownik może przyczynić się do powstania ciekawego projektu urządzenia na płytce LaunchPad tworzonego grupowo lub w pojedynkę, a także zasięgnąć niezbędnego wsparcia technicznego od bardziej doświadczonych konstruktorów, którzy swoje pomysły prototypują z wykorzystaniem platformy rozwojowej od Texas Instruments. Wraz ze środowiskiem Energia IDE płytki LaunchPad mogą być używane jako fundamentalne narzędzia projektowe przy wykorzystaniu dodatkowych elementów i podzespołów elektronicznych, takich jak np. przyciski, czujniki, potencjometry czy enkodery odgrywające ważną rolę w układach ręcznego i półautomatycznego sterowania systemami oświetleniowymi, napędami elektrycznymi, przekaźnikami i innymi urządzeniami wyjściowymi. Projekty wykonywane na płytkach LaunchPad z udziałem środowiska Energia IDE mogą być jako samodzielne urządzenia wolnostojące bądź podłączone pod komputer, który komunikując się z płytką przez port USB, wysyła komunikaty dotyczące wykonania przez osprzęt płytki określonego zestawu instrukcji. Ponadto do płytek Texas Instruments użytkownik może dołączyć także moduły komunikacji bezprzewodowej pracujące na zróżnicowanym zakresie pasm częstotliwości, np. Wi-Fi, LoRa, Bluetooth, ZigBee, NFC, a także poprzez sieci telefonii komórkowej.

LaunchPad Tiva C EK series – jeszcze większa moc obliczeniowa

Konstruktorzy płytek rozwojowych LaunchPad pomyśleli także o użytkownikach zajmujących się projektowaniem systemów wbudowanych obsługujących rozbudowane aplikacje będące głównym źródłem wzmożonego wydzielania ciepła przez procesor. Płytka ewaluacyjna Tiva C wykorzystuje 32-bitowy procesor TM4C123GH6PM zaprojektowany w architekturze ARM, którego częstotliwość zegara wynosi 80 MHz. Procesor ma także wbudowaną pamięć FLASH o pojemności 256 kB, pamięć RAM o pojemności 32 kB, a także praktyczne układy peryferyjne takie jak magistrala szeregowa I2C czy przetwornik analogowo-cyfrowy. Dla aplikacji wymagających pokrycia jeszcze większego zapotrzebowania na FLOPSy producent oferuje także mocniejszą wersję płytki Tiva C, który wykorzystuje procesor o zegarze 120 MHz z pamięcią FLASH 1 MB oraz pamięcią RAM 256 kB, dzięki czemu użytkownik może jeszcze bardziej rozbudowywać swoje projekty urządzeń. Do płytki można podłączyć także rozszerzenia sprzętowe dzięki zastosowaniu wszechstronnych wyprowadzeń GPIO.