pcDuino


Rynek systemów wbudowanych jest oblegany przez coraz to bardziej nowe rozwiązania oparte na małych platformach rozwojowych, wśród których do najbardziej popularnych można zdecydowanie zaliczyć Arduino wykorzystujące mikrokontrolery AVR, a także w bardziej rozbudowanych wersjach – również mikroprocesory o architekturze ARM. Dedykowane środowisko Arduino IDE charakteryzuje się prostą obsługą i obszernym zasobem bibliotek pod konkretne aplikacje takie jak np. obsługa wyświetlacza LCD. Co więcej, na rynku jest dostępnych wiele modułów kompatybilnych z Arduino, na podstawie których można zbudować wiele ciekawych projektów o zwiększonym stopniu rozbudowania, a pośród nich jest także pcDuino – mała platforma będąca połączeniem mocnych stron Arduino i komputerów PC.

pcDuino4 Nano – dla wymagających hobbystów

Płytka pcDuino4 Nano została zaprojektowana z myślą o osobach stawiających swoje pierwsze kroki w systemach wbudowanych, hobbystach i wszystkich pasjonatach elektroniki i programowania. Platforma może pracować na systemie Debian, Ubuntu MATE i innych dystrybucjach systemu Linux. Wyposażona w pamięć SDRAM DDR3 o pojemności 1GB oraz procesor czterordzeniowy Allwinner H3 SoC o architekturze ARM i zegarze taktowania 1,2GHz, jak na tak niedużą powierzchnię płytki PCB wynoszącą 64mm x 56mm, pcDuino4 Nano gromadzi bardzo dużą ilość praktycznych złączy i urządzeń peryferyjnych. Znajdziemy na niej odbiornik fal podczerwieni, mikrofon, wyjście analogowe Audio/Video, diody LED, złącze HDMI, 24-pinowe złącze DVP dla kamery, złącza USB, gniazdo na karty pamięci micro SD, a także złącze Ethernet o przepustowości 10/100Mb/s. Zasilanie płytki odbywa się poprzez port micro USB i wymaga zasilacza o napięciu wyjściowym 5VDC i minimalnej wydajności prądowej 2A. Nad sprawnym przetwarzaniem obrazu, czuwa procesor graficzny Mali-400MP2 o częstotliwości taktowania 600 MHz. Płytka jest wyposażona także w listwę pinów GPIO, do której możemy podłączyć nakładki rozszerzeniowe HAT dedykowane do minikomputera Raspberry Pi, a także inne urządzenia, które wymagają komunikacji przez takie interfejsy jak UART, I2C czy SPI.

pcDuino8 Uno – wydajny procesor i wysoka jakość obrazu

pcDuino8 Uno to minikomputer jednopłytkowy łączący w sobie zalety przystępnej ceny i wysokich osiągów sprzętowych. Może funkcjonować zarówno w oparciu o system operacyjny Linux Ubuntu, jak i znany z telefonów komórkowych system Android. Nad całością wykonywanych operacji, czuwa 32-bitowy procesor AllWinner H8 ARM Cortex A7 o częstotliwości zegara 2,0GHz i konstrukcji ośmiordzeniowej. Wbudowane gniazdo HDMI umożliwia wieloformatową transmisję obrazu do monitora w jakości 1080p przy prędkości odświeżania wynoszącej 60 klatek na sekundę, podczas dekodowania obrazu oraz jakości 1080p przy prędkości odświeżania wynoszącej 30 klatek na sekundę, podczas enkodowania obrazu. Proces ten odbywa się z uwzględnieniem standardu kompresji wideo H.265/HEVC. Warstwa sprzętowo-programowa płytki pcDuino8 Uno, została zaprojektowana z myślą o rosnących wymaganiach użytkowników systemów wbudowanych. Firma LinkSprite dostarcza szereg niezbędnych narzędzi umożliwiających skorelowanie płytki wraz ze środowiskiem Arduino IDE oraz dedykowanymi nakładkami rozszerzeniowymi Arduino Shield.

pcDuino – zaawansowane narzędzia do analizy obrazu i rozpoznawania twarzy

Większość kamer przemysłowych nie ma wbudowanej opcji rozpoznawania twarzy. Jeśli nasza aplikacja tego wymaga, z pewnością pomocne będzie urządzenie pcDuino Face Recognition Box, które umożliwia podłączenie do czterech kamer jednocześnie, oraz ma zaawansowaną funkcję inteligentnego rozpoznawania twarzy. Wbudowany algorytm wykonuje śledzenie twarzy w sposób klatka po klatce, dokładnie analizując obraz i przypisując im dane osobowe wprowadzone przez użytkownika. Aplikacja wysyła również powiadomienia, gdy ponownie wykryje obecność uprzednio wykrytej twarzy (osoby) na obrazie z kamery. Łącznie Face Recognition Box może śledzić do 40 twarzy jednocześnie. Do prawidłowego funkcjonowania urządzenia niezbędne jest umieszczenie kamer pod właściwym kątem, tak, aby obiektyw obejmował widok na twarz. Przystawka do monitoringu od LinkSprite jest sterowana przez dwa procesory; czterordzeniowy ARM Cortex A17 o zegarze częstotliwości 1,4GHz oraz jednordzeniowy ARM Cortex A7 o zegarze 900MHz. Face Recognition Box obsługuje przetwarzanie obrazu w jakości 1080p przy prędkości 30 klatek na sekundę oraz obsługuje protokół ONVIF i standard rozpoznawania twarzy GB28181. Komunikacja z osprzętem zewnętrznym może odbywać się poprzez złącza VGA, HDMI, RS485, RJ45 z uwzględnieniem protokołów TCCP/IP, DHCP, DDNS, NTP i SMTP. Przystawka może pracować w trudnych warunkach środowiskowych, tj. w zakresie temperatur od -10°C do +60°C oraz wilgotności powietrza od 10% do 90%.