Słynny już minikomputer jednopłytkowy Raspberry Pi to bardzo często wybierane narzędzie do prototypowania rozmaitych aplikacji wbudowanych. Jednak okazuje się, że przy projektach wykorzystujących metody sztucznej inteligencji, możliwości sprzętowo-programowe “malinki” nie wystarczają. Naprzeciw tym oczekiwaniom wyszli inżynierowie z firmy NVIDIA, znanej przede wszystkim z kart graficznych do komputerów klasy PC. W tym artykule przyjrzymy się szerzej zarówno stronie sprzętowej, jak i programowej minikomputera Jetson Nano, odkrywając jego zalety, a także wady.

Wysoka uniwersalność

Minikomputer NVIDIA Jetson Nano powstał jako przystępne cenowo rozwiązanie dla hobbystów, jak i profesjonalistów, którzy chcą poznać tajniki aplikacji sztucznej inteligencji i zgłębić jej tajniki. Na pokładzie znajduje się główny procesor ARM A57 o czterech rdzeniach i częstotliwości taktowania wynoszącej 1,4GHz, 128-rdzeniowy procesor graficzny NVIDIA Maxwell oraz pamięć RAM o pojemności 4GB. Pośród złączy, na płytce znajdziemy m.in. cztery złącza USB typu A, w tym jedno w standardzie USB 3.0, złącze HDMI i DisplayPort dla przesyłania obrazu video oraz złącze Ethernet o przepustowości 1Gbit/s. Choć brakuje na płytce złącza CSI do podłączenia kamery, tak jak ma to miejsce w Raspberry Pi, kamerę możemy podłączyć do jednego z portów USB. Zasilanie płytki odbywa się poprzez port microUSB. W przypadku aplikacji o wzmożonym poborze energii Jetsona możemy także zasilić zewnętrznym zasilaczem 5V przez złącze 5,5mm/2,1mm, przy czym minimalna wydajność prądowa zasilacza nie może być mniejsza od 2A.

Osiągi, jak i rozmiar mają znaczenie

Jetson Nano jest wyposażony w procesor Cortex A57, który zdecydowanie przewyższa swoją mocą obliczeniową procesor obecny na płytce Raspberry Pi 3B+ i podobnie jest z pojemnością pamięci RAM – minikomputer marki NVIDIA może pochwalić się czterokrotnie większą pamięcią RAM niż w przypadku większości modeli Raspberry Pi. Dzięki temu, Jetson Nano znakomicie sprawdzi się w aplikacjach o wzmożonym zapotrzebowaniu na moc obliczeniową. Z tym wiąże się jednak kwestia przepowiadająca na niekorzyść Jetsona. Z uwagi na obecność dużego radiatora, który jest potrzebny w celu sprawnego odprowadzania ciepła z płytki i elementów na niej obecnych, zajmuje ona trochę więcej miejsca w porównaniu do słabszych modeli Raspberry Pi, wskutek czego jej montaż może być problematyczny w aplikacjach o niewielkiej ilości miejsca. W porównaniu do Raspberry Pi 3B+, którego płytka ma wymiary 87,0 mm x 58,5 mm i waży ok. 50g, płytka od NVIDIA jest dłuższa o 8,3 mm, szersza o 17,7 mm i cięższa o ok. 86g.

Minikomputery Nvidia znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

System operacyjny

Nie jest to niespodzianką, że oprogramowanie dla aplikacji sztucznej inteligencji, jak i materiały demonstracyjne trzeba ręcznie pobrać i uruchomić je z wiersza polecenia. Choć ten proces nie jest zbyt wygodny, zwłaszcza dla osób początkujących, to zwróćmy uwagę na fakt, że używanie wiersza polecenia w celu pobrania i zainstalowania aplikacji jest ikonicznym elementem układanki, jaką jest tworzenie oprogramowania w systemie Linux. Oficjalnym systemem operacyjnym dla minikomputera Jetson Nano i innych płytek z tej serii, jest system Linux4Tegra, który jest zmodyfikowaną wersją systemu Ubuntu 18.04 zaprojektowanego specjalnie pod osprzęt od NVIDIA. Od strony interfejsu i obsługi fizycznej systemu, praktycznie nie ma różnicy względem standardowego systemu Linux Ubuntu, ale system operacyjny dla Jetsona Nano obejmuje wiele praktycznych aplikacji dla rozwoju oprogramowania i projektowania gier.

Czy warto wybrać mikrokomputer od NVIDIA?

Zestaw rozwojowy Jetson Nano to przystępne cenowo rozwiązanie o szerokich możliwościach konstruktorskich, które można wykorzystać w wielu projektach. Poza aplikacjami demonstracyjnymi producent dostarcza szereg szczegółowo omówionych treści poradnikowych, które szczególnie będą pomocne przy tworzeniu aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję. Niemniej jednak gdy potrzebujemy platformy do projektu niewykorzystującego sztucznych sieci neuronowych, wówczas Raspberry Pi wydaje się być lepszym wyborem, ze względu na bardziej przystępną cenę oraz moduł komunikacyjny Wi-Fi i Bluetooth, który w Jetson Nano niestety został pominięty w składzie wyposażenia standardowego. Natomiast jako wprowadzenie w świat sztucznej inteligencji produkt od NVIDIA jest zdecydowanie propozycją wartą rozważenia.