Rock Pi


Rock Pi to jeden z najnowszych minikomputerów na rynku, który stanowi poważną konkurencję dla słynnych produktów Raspberry Pi w podobnym przedziale cenowym. Najnowsza wersja tego minikomputera nosi nazwę Rock Pi 4 i charakteryzuje się pamięcią RAM o pojemności 4GB i wielordzeniowym procesorem o wysokiej wydajności obliczeniowej zintegrowanym z kartą graficzną, co przywołuje przypuszczenia, że może on stanowić wartą uwagi alternatywę dla klasycznych komputerów klasy PC. W niniejszym artykule przedstawimy jakie możliwości sprzętowo-programowe oferuje Rock Pi 4.

Rock Pi 4 – osprzęt o wysokiej wydajności

Na pierwszy rzut oka, płytka PCB Rock Pi 4 niemal do złudzenia przypomina Raspberry Pi 3B+, zarówno pod kątem wymiarów wynoszących 85mm x 54mm, a także rozmieszczenia złączy. Na dolnej stronie płytki, znajduje się procesor Rockchip RK3399 SoC, złożony z części dwurdzeniowej – ARM Cortex-A72 o częstotliwości taktowania 1,8GHz oraz części czterordzeniowej – ARM Cortex-A53 o częstotliwości taktowania 1,5GHz, co korzystnie wpływa na rozdział obciążenia rozkazami każdego z rdzeni, efektywność pracy i zmniejszenie zużycia energii. Serce Rock Pi 4 współpracuje z procesorem graficznym Mali T860MP4. Do procesora został przytwierdzony masywny radiator, który zwiększa powierzchnię odprowadzania ciepła i dzięki temu korzystnie wpływa na efektywność pracy chipsetu, w skład którego wchodzi również pamięć RAM o pojemności 4GB. Na tylnej części płytki PCB, znajduje się czytnik kart microSD, który jest jedną z kilku opcji przechowywania danych wraz z portem obsługującym karty pamięci eMMC o pojemności do 128GB oraz złączem M.2 umożliwiającym podłączenie dysków NVMe SSD o pojemności do 2TB.

Szerokie możliwości współpracy z osprzętem zewnętrznym

Na górnej stronie płytki po lewej stronie, umieszczono gniazdo USB typu C, które jest używane jako złącze dostarczające zasilanie dla płytki Rock Pi. Następne złącze to gniazdo HDMI 2.0, do którego możemy podłączyć zewnętrzny wyświetlacz LCD-TFT lub duży monitor komputerowy, taki jakiego używamy z PC-tem. Port HDMI 2.0 ma dobrą przepustowość i jest w stanie obsłużyć także odtwarzanie filmów w jakości 4K z prędkością 60 klatek na sekundę, ale żeby osiągnąć płynne przetwarzanie obrazu, trzeba zainstalować odpowiednią aplikację odtwarzacza wraz z kodekami. Na prawo od portu HDMI, znajduje się złącze CSI, które umożliwia podłączenie kamery HD 800MP. Po prawej stronie umieszczono złącze audio TRS 3,5mm umożliwiające podłączenie głośników. Poza wspomnianym złączem HDMI producent wyposażył minikomputer także w złącze umożliwiające podłączenie wyświetlacza wspierającego transmisję obrazu w standardzie MIPI DSI, które może pracować równolegle z portem HDMI. Ponadto producent wyposażył Rock Pi 4 w cztery gniazda USB typu A – 2x USB 2.0, jedno USB 3.0 oraz jedno typu USB 3.0 OTG. Po lewej stronie umieszczono złącze Ethernetowe o przepustowości 1Gbit/s, które wspiera także opcję Power over Ethernet (PoE) – aby ją uruchomić, wymagane jest podłączenie zewnętrznego osprzętu pełniącego tę funkcję. Na płytce znajdziemy także 40-pinowe złącze GPIO, ale nie jest ono całkowicie kompatybilne sprzętowo z Raspberry Pi, w związku z czym nie ma pewności co do prawidłowej współpracy Rock Pi z nakładkami rozszerzeniowymi HAT, dedykowanymi do Raspberry Pi. Niemniej jednak pośród wyprowadzeń złącza GPIO znajdziemy interfejsy UART, I2C, PCM/I2S, SPI, a także wyjście sygnału PWM, kanał wejściowy przetwornika analogowo-cyfrowego, a także piny zasilania napięciem 5,0V i 3,3V, dzięki czemu Rock Pi może współpracować z innymi systemami wbudowanymi, takimi jak np. Arduino.

Prawie jak netbook

Wysoka moc obliczeniowa procesora oraz duża pamięć RAM daje się łatwo i szybko odczuć, kiedy korzystamy z Rock Pi 4 jak z normalnego komputera klasy PC wraz z monitorem. Aplikacje takie jak przeglądarka internetu, błyskawicznie reaguje na wysyłane żądania, zarówno przy korzystaniu z Gmaila, jak i Google Docs. Również odtwarzanie filmów na YouTube w jakości 1080p odbywa się w sposób płynny. Z kolei odtwarzanie filmów w jakości 4K, już może ukazywać problemy z ciągłością przetwarzania obrazu, ale w celu skorygowania tego mankamentu, można wypróbować różne aplikacje do odtwarzania filmów oraz instalując odpowiednie kodeki video. Ogólnie rzecz biorąc, Rock Pi 4 dorównuje swoimi praktycznymi możliwościami sprzętowymi netbookom dostępnych na rynku z dolnego i środkowego pułapu cenowego, a na pewno można zaliczyć go do górnej półki w klasie minikomputerów jednopłytkowych.