FriendlyARM NanoPi


Minikomputery z serii NanoPi od FriendlyARM to odpowiedź na takie komputery jednopłytkowe jak Raspberry Pi, BeagleBone, Arduino czy Odroid. Wydajne procesory w architekturze ARM SoC, niewielkie wymiary geometryczne oraz kompatybilność z rozszerzeniami sprzętowymi GPIO dla Raspberry Pi, czynią z NanoPi wszechstronne narzędzie do realizacji ciekawych projektów embedded, takich jak pojazdy bezzałogowe, drony czy inteligentne instalacje dla automatyki budynkowej. Płytki FriendlyARM zostały zaprojektowane pod funkcjonowanie w oparciu o takie systemy operacyjne jak Linux czy Debian. Ponadto NanoPi może stanowić również znakomity fundament pod projekty IoT.

NanoPi – przygotowany do współpracy z rozszerzeniami sprzętowymi

Podobnie jak w innych platformach rozwojowych dla systemów wbudowanych również w płytkach NanoPi zastosowano popularne interfejsy i złącza, poprzez które można minikomputer zaprzęgnąć do współpracy z rozmaitymi rozszerzeniami sprzętowymi oraz urządzeniami techniki komputerowej. Łączność z internetem jest zapewniona dzięki modułowi Wi-Fi pracującemu na dwóch zakresach częstotliwości oraz złączu Gigabit Ethernet. Płytka od FriendlyARM wspiera także łączność poprzez Bluetooth. Zasilanie NanoPi jest dostarczane poprzez podłączenie zasilacza o napięciu 5 V do złącza micro-USB. Do minikomputera od FriendlyARM można także podłączyć zewnętrzny dysk twardy poprzez złącze SATA. Do celów aplikacji multimedialnych można skorzystać z gniazda HDMI do podłączenia monitora komputerowego bądź telewizora plazmowego, a także gniazda jack TRS 3,5 mm do podłączenia słuchawek lub głośników. Natomiast sygnał wizyjny możemy zobaczyć także na małym wyświetlaczu LCD, dla którego producent przewidział złącze DSI oraz podobnie dla modułu kamerki – złącze CSI. W przypadku używania NanoPi w aplikacjach o wzmożonym zapotrzebowaniu na moc obliczeniową, a także z myślą o stosowaniu w środowisku o wysokiej temperaturze otoczenia użytkownik może podłączyć do minikomputera moduł wentylatora wymuszającego obieg powietrza, zapewniając w ten sposób usprawnione odprowadzanie ciepła i ochronę procesora przed uszkodzeniem wskutek przegrzania. Komunikacja z zewnętrznymi modułami rozszerzeniowymi jest zapewniona także dzięki dwóm zestawom złączy GPIO – 24-pinowemu oraz 40-pinowemu o rozkładzie wyprowadzeń kompatybilnym z Raspberry Pi, a także 4-pinowemu złączu JST o rastrze 2,54 mm, które pozwala na podłączenie modułów czujnikowych Grove od Seeed Studio Electronics. Nie zapomniano także o gnieździe dla karty micro-SD, która stanowi pamięć masową zawierającą wszelkie niezbędne pliki systemowe.

NanoPi – zestawy startowe i nakładki rozszerzeniowe

Do minikomputera od FriendlyARM nie tylko możemy podłączyć monitor, wyświetlacz czy kamerę. Producent zaprojektował także linię nakładek rozszerzeniowych. Umieszczone na płytce PCB NanoPi listwy wyprowadzeń GPIO kryją w sobie olbrzymi potencjał twórczy, który może się objawić tylko dzięki inicjatywie użytkownika. Interfejs I2C pozwala na komunikację z nakładkami NanoHat – dedykowanymi rozszerzeniami sprzętowymi do NanoPi, takimi jak NanoHat Motor. Ten moduł rozszerzeniowy bazuje na układzie scalonym zawierającym w swojej strukturze tranzystory MOSFET, których bramki są sterowane sygnałem PWM o zmiennym wypełnieniu, w celu umożliwienia regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych z wysoką dokładnością. Za pomocą tej nakładki można podłączyć cztery silniki DC, każdy o poborze prądu do 1,2 A. Firma FriendlyARM również postanowiła spełnić oczekiwania początkujących majsterkowiczów, wdrażając na rynek zestawy startowe z małymi modułami rozszerzeniowymi, takimi jak listwa z diodami LED RGB, joystick, czujnik odległości, serwomechanizm czy też czujnik położenia kątowego. Takie wyposażenie umożliwia początkującemu praktyczne zapoznanie z zasadą działania urządzeń elektronicznych oraz ich praktycznym wykorzystaniem.