Rynek systemów wbudowanych wyraźnie daje po sobie znać, że największą popularnością cieszą się przede wszystkim minikomputery jednopłytkowe takie jak Raspberry Pi. Krótko po ich wprowadzeniu do sprzedaży, okazało się, że stanowią one znakomite narzędzie do nauki programowania systemów mikroprocesorowych, a także wszechstronne narzędzie do prototypowania projektów urządzeń. Niemniej z uwagi na niektóre ograniczenia sprzętowe, Raspberry Pi może się okazać niewystarczający przy bardziej rozbudowanych projektach o wzmożonym zapotrzebowaniu na moc obliczeniową procesora. W odpowiedzi na coraz wyższe wymagania stawiane w tym zakresie powstał Odroid – minikomputer open source firmy Hardkernel, obecny na rynku od 2016 roku, który zyskał uznanie społeczności programistów.

Odroid – bogate wyposażenie w wydajny osprzęt

O ogromnych zaletach funkcjonalnych, które objawiają się wysoką wydajnością modułów minikomputerów Odroid, świadczą już same parametry sprzętowe zastosowanych układów elektronicznych i łączy komunikacyjnych. Odroid N2 został wyposażony w procesor Amlogic S922X wykonany w architekturze ARM, złożony z czterordzeniowego układu Cortex-A73 oraz dwurdzeniowego Cortex A-53. Częstotliwość zegara procesora wynosi 1,8 GHz, co daje wynik lepszy nawet od Raspberry Pi 4B, którego procesor może być taktowany zegarem o częstotliwości maksymalnie 1,5 GHz. Za przetwarzanie obrazu odpowiada karta graficzna Mali-G52, a pojemność pokładowej pamięci RAM DDR4, wynosi 4 GB. W skład złączy i interfejsów komunikacyjnych do podłączenia osprzętu zewnętrznego wchodzi pojedyncze złącze USB 2.0 OTG, cztery złącza USB 3.0, złącze HDMI do podłączenia monitora (możliwość przetwarzania obrazu w jakości 4K), gniazdo słuchawkowe jack TRS 3,5 mm, port Gigabit Ethernet, interfejs UART znany z Arduino oraz 40-pinowy zestaw złączy GPIO, który jest dobrze znany użytkownikom Raspberry Pi. Na płytce znajdziemy także gniazda na karty pamięci micro-SD oraz eMMC, na których użytkownik może zapisać nie tylko własne pliki użytkowe, ale także pliki niezbędne do uruchomienia i funkcjonowania systemu operacyjnego. Odroid może pracować zarówno na systemie Android znanym z telefonów komórkowych, jak i na dystrybucjach systemu Linux. Praktycznym dodatkiem sprzętowym jest także czujnik podczerwieni, który można zastosować np. w aplikacjach do pomiaru odległości, a mocną stroną Odroida jest również wbudowany w płytkę przetwornik DAC o 32-bitowej rozdzielczości i częstotliwości próbkowania wynoszącej 384 kHz, co może stanowić solidny fundament pod domowy zestaw audio o wysokiej wierności odtwarzania muzyki w formacie cyfrowym. Ważną zaletą Odroida jest także niewielki pobór mocy ze źródła zasilania, na poziomie zaledwie kilku Watów.

Serwer, konsola do gier i nie tylko!

Komputer jednopłytkowy Odroid już sam w sobie stanowi godnego konkurenta dla jednego z rynkowych liderów w postaci Raspberry Pi. Poza bardzo dobrymi parametrami sprzętowymi podstawowe możliwości Odroida można rozszerzyć poprzez podłączenie dodatków w postaci rozszerzeń sprzętowych. W tym celu producent przygotował m.in. CloudShell2 – zestaw do samodzielnego montażu, z którego można zbudować serwer plików NAS złożony z dysków twardych jak i SSD. Zestaw obejmuje wszelkie części i akcesoria niezbędne do zbudowania i uruchomienia serwera, takie jak wyświetlacz 2,8″, zasilacz, wentylator i złącza komunikacyjne. Odroida można także skomunikować z innymi urządzeniami za pośrednictwem sieci bezprzewodowej, podłączając do złącza USB 2.0 kartę Wi-Fi w standardzie IEEE 802.11 b/g/n/. Natomiast fanów gier z pewnością zainteresuje zestaw Odroid Go, który umożliwia zbudowanie mobilnej konsoli do gier, wzorowanej na Nintendo Game Boy. W ten sposób następuje połączenie pożytecznego z przyjemnym – użytkownik rozwija praktyczne umiejętności w programowaniu systemów wbudowanych, montażu mechanicznym i elektrycznym… własnej konsoli do gier – zagrać w Super Mario na sprzęcie własnej konstrukcji – bezcenne!