PyCom IoT ESP32


Podobnie jak projekt Onion IoT, którego celem było zaprojektowanie minikomputera jednopłytkowego do prostego prototypowania projektów inteligentnych urządzeń elektronicznych, również PyCom (także dostawca rozwiązań technicznych dla internetu rzeczy) zaczynał jako startup uruchomiony dzięki zrzutce pieniędzy zorganizowanej w serwisie kickstarter. Małe płytki rozwojowe z mikrokontrolerem ESP32 działają w oparciu o system operacyjny Linux i zapewniają wsparcie dla programowania w języku MicroPython. Na wyposażeniu płytek PyCom znajduje się osprzęt obejmujący kilka sposobów komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi.

PyCom – oryginalny minikomputer do prototypowania aplikacji IoT

Tym, co na tle innych popularnych platform embedded szczególnie wyróżnia platformę PyCom IoT, jest użycie jako głównego mikroprocesora układu ESP32 System-on-Chip, którego konstrukcja jest wyposażona w zintegrowany moduł łączności bezprzewodowej Wi-Fi, którego zasięg wynosi 1 km, a także moduł Bluetooth. Połączenie bezprzewodowe modułów PyCom IoT z innymi urządzeniami może zostać zrealizowane także przy użyciu modułów komunikacyjnych Sigfox i LTE-CAT M, a także poprzez moduł łączności radiowej LoRa, który pracuje przy częstotliwości wynoszącej 868 MHz. Projektanci platformy PyCom IoT stworzyli również moduły nakładek rozszerzeniowych, za pomocą których można przezbroić płytkę bazową tak, aby była przystosowana pod konkretny rodzaj aplikacji. Przykładowo rozszerzenia sprzętowe PyTrack i PySense wykorzystują elektroniczne czujniki pomiarowe, za pomocą których można dokonywać pomiarów środowiskowych takich wielkości fizycznych jak przyspieszenie, temperatura czy wilgotność powietrza. Zasilanie modułów PyCom może zostać zrealizowane w dwojaki sposób, tj. z baterii litowo-polimerowej jak i przez zasilacz z wtykiem micro-USB o napięciu wyjściowym 5 V. Wraz z procesorem współpracuje pamięć RAM o pojemności 4 MB. Płytka jest wyposażona także we wbudowaną pamięć FLASH o pojemności 8 MB. Konstrukcja i oprogramowanie platformy PyCom IoT jest także przystosowane do obsługi wtyczki PyMakr obsługującej takie aplikacje jak IntelliJ, Visual Studio, a także Atom. Wtyczka ta wspiera również oprogramowanie dla sterowania minikomputerem PyCom za pomocą telefonu komórkowego.

Wszechstronny i praktyczny osprzęt do realizacji ciekawych projektów

Kolejnym elementem, który wyróżnia minikomputer PyCom na tle takich urządzeń jak Particle IoT czy Onion IoT, jest wbudowany moduł łączności radiowej Sigfox, który można ustawić na cztery różne zakresy częstotliwości, odpowiednio do kontynentu, tj. 902 MHz dla Ameryki Północnej i Ameryki Południowej, 922 MHz dla Ameryki Środkowej, Australii i Oceanii, 923 MHz w południowo-wschodnim obszarze Azji oraz 868 MHz w Europie i Azji Środkowo-Wschodniej. Podobnie jak inne platformy rozwojowe dla systemów wbudowanych również płytki PyCom są wyposażone w zestaw portów wejścia/wyjścia ogólnego przeznaczenia (GPIO), zawierający 22 lub 24 wyprowadzenia typu goldpin. Dzięki temu jest zapewniona komunikacja z urządzeniami zewnętrznymi poprzez interfejsy transmisji szeregowej takie jak SPI, I2C, UART, a także nano-SIM. Minikomputer PyCom został też wyposażony w 12-bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy umożliwiający podłączenie do ośmiu potencjometrów lub sygnałów z czujników, a także 8-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy wyposażony w dwa kanały, co może stanowić dobre narzędzie do prototypowania urządzeń cyfrowego przetwarzania sygnałów. Nie zabrakło także wyjść sygnału PWM o zmiennym współczynniku wypełnienia, które z pewnością pozwolą zrealizować takie aplikacje jak sterowanie prędkością silników elektrycznych oraz jasnością oświetlenia LED-owego. Moduły PyCom mają jeszcze inną praktyczną zaletę, a jest nią bardzo niski pobór energii, dzięki czemu można je zasilać z baterii litowo-polimerowej poprzez złącze JST o rastrze 2,54 mm będące na seryjnym wyposażeniu płytki.