Firma NXP Semiconductors to jeden ze światowych liderów w dziedzinie projektowania i produkowania przyrządów półprzewodnikowych mających zastosowanie w takich aplikacjach jak mobilne systemy łączności bezprzewodowej, elektronika konsumencka, systemy nawigacji, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, automatyka przemysłowa, motoryzacja, energooszczędne oświetlenie, identyfikacja obiektów, a także sztuczna inteligencja wykorzystująca zaawansowane techniki obliczeniowe. Producent w swojej ofercie ma także płytki rozwojowe z serii LPCXpresso, oparte na mikrokontrolerach w architekturze ARM. Stanowią one znakomite narzędzia do prototypowania programowalnych układów elektronicznych sterujących rozmaitymi procesami technologicznymi, takimi jak np. obsługa systemów zabezpieczeń budynków z kontrolą dostępu za pomocą kodu, którego wpisanie zwalnia blokadę drzwi wejściowych, a w przypadku pomyłki przy wpisywaniu hasła – wyzwala alarm antywłamaniowy. Ten przykład aplikacji, jak również inne wymagające dobrego, funkcjonalnego sterownika, z powodzeniem można zrealizować za pomocą płytek ewaluacyjnych z serii LPC od NXP!
NXP – małe płytki rozwojowe o bardzo dużych możliwościach wykorzystania w różnych projektach elektronicznych
Użytkownicy poszukujący platformy rozwojowej do tworzenia projektów o wzmożonym zapotrzebowaniu na moc obliczeniową, znajdą w ofercie firmy NXP idealne rozwiązanie sprzętowe do prototypowania rozmaitych aplikacji embedded. Płytka OM40007UL, która powstała w wyniku współpracy firmy NXP z firmą Embedded Artists, wykorzystuje mikrokontroler NXP LPC54018 o częstotliwości zegara wynoszącej 180 MHz. Łączność bezprzewodową zapewnia moduł Wi-Fi Longsys GT1216, który wspiera standard IEEE 802.11. Komunikacja modułu z komputerem odbywa się poprzez port typu micro-USB. Najmocniejsza płytka z serii LPCXpresso, może być używana jako platforma do szybkiego prototypowania urządzeń elektronicznych, a także jako osobny, niezależny od komputera moduł będący sterownikiem wbudowanym w rozmaite aplikacje sprzętowe, np. stacje meteo oraz przekaźnikowe układy przełączające zasilanie ogrzewania elektrycznego w mieszkaniu. Mikrokontroler LPC54018 wbudowany w płytkę OM40007UL ukazuje ogrom swoich możliwości sprzętowych także w projektach IoT, a wbudowane złącze 10-pinowe GPIO, może zostać skonfigurowane pod obsługę interfejsów komunikacji szeregowej, takich jak UART, I2C, I2S, SPI, a także jako wejścia/wyjścia dwustanowe, do których można podłączyć np. przyciski tact switch i diody LED. Na wyposażeniu płytki znajduje się także pamięć FLASH NOR o pojemności 16 MB, złącze Ethernet 10/100 Mb/s, złącze dla programatora oraz interfejsy dla wyświetlacza LCD i magistrali CAN.
Pokładowy programator i debugger
Elementem, który stanowi ogromną zaletę funkcjonalną płytek NXP LPCXpresso, jest pokładowy debugger ze wsparciem dla interfejsów JTAG i SWD. W płytkach LPCXpresso w wersjach V2 i V3 zawierają wbudowany programator Link2, który wykorzystuje mikrokontroler z serii LPC432x, podczas gdy pozostałe, mniejsze płytki wykorzystują podstawowy programator zbudowany na układzie mikrokontrolera LPC11U35. We wcześniejszych wersjach programatorów do płytek NXP LPC przerwanie ścieżki połączeniowych na PCB pomiędzy obwodem programatora a pozostałymi obwodami płytki umożliwiało uzyskanie oddzielnego układu programatora, który można było wykorzystać do wgrywania oprogramowania również na inne płytki rozwojowe od NXP. Na płytkach LPCXpresso w tym celu wystarczy dokonać prostej zmiany w ustawieniu zworki, które powoduje przełączenie płytki LPCXpresso w tryb programatora, za pomocą którego można wgrać kod programu do pamięci innych płytek rozwojowych NXP, które wykorzystują mikrokontrolery zbudowane na rdzeniach Cortex-M0, Cortex-M3, Cortex-M4 oraz Cortex-M33. Sporą zaletą układu debuggera i programatora Link2 jest szybki transfer danych poprzez port USB, do którego jest podłączona płytka. Programator współpracuje ze środowiskiem MCUXpresso IDE oraz obsługuje algorytmy debuggowania kompatybilne z programatorami Segger. Oprogramowanie do programatora opartego na układzie, można w prosty sposób aktualizować, pobierając niezbędne pliki ze strony producenta i zrzucając je do pamięci programatora.