Toybrick


Firmę VAMRS tworzą inżynierowie elektronicy i programiści z wieloletnim stażem w zakresie projektowania systemów wbudowanych, aplikacji sztucznej inteligencji, a także osprzętu i oprogramowania na licencji open source. Flagowym produktem VAMRS, jest Toybrick – zaprezentowany w 2019 roku minikomputer jednopłytkowy o bogatym wyposażeniu w osprzęt gwarantujący wysoką moc obliczeniową i funkcjonalność  do rozmaitych zadań projektowych może z pewnością stawać w szranki z takimi znanymi platformami embedded  jak Odroid, Raspberry Pi czy też BeagleBone.

Toybrick – znakomita platforma embedded to tworzenia aplikacji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Konstruktorzy z firmy VAMRS zaprojektowali minikomputer Toybrick RK3399 Pro, który może funkcjonować na systemie operacyjnym Android, dobrze znanym z większości telefonów komórkowych, a także na dystrybucjach systemu Linux. Zarówno system Android jak i Linux są fabrycznie wgrane na płytkę, a wybór systemu operacyjnego odbywa się poprzez naciśnięcie dedykowanego do tego celu przycisku typu tact switch. Istnieje również tańsza wersja platformy Toybrick – model C. Płytka rozwojowa Toybrick jest wyposażona w pamięć RAM DDR4 o pojemności 3 GB oraz pamięć eMMC, która w zależności od wersji ma pojemność 6 GB, 16 GB lub 32 GB. Zestaw złączy komunikacyjnych obejmuje złącze USB 3.0, złącze USB typu C, a także dwa standardowe porty USB 2.0 typu A i złącze typu micro-USB do debuggowania. Znajdziemy tu także złącza HDMI 2.1 i DP 1.2 dla zewnętrznego monitora lub telewizora oraz interfejsy DSI i CSI do podłączenia modułów wyświetlacza i kamery. Nowością jest wydajny chipset w postaci procesora ARM zintegrowanego w jednym układzie scalonym z kartą graficzną w technologii SoC (System-on-Chip) z dodatkową jednostką NPU, który może wykonywać maksymalnie do 3,0 TOPS (bilionów operacji na sekundę), a także wsparcie dla bibliotek Caffe, Tensorflow, Tensorflow Lite umożliwiających tworzenie aplikacji dla uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji, co szczególnie wyróżnia minikomputer Toybrick na tle podobnych urządzeń do projektowania systemów wbudowanych. Producent wyposażył płytkę również w slot dla kart micro-SD, złącze dla karty SIM dla projektów komunikacyjnych GSM/LTE/3G/4G, a także złącza PCI Express i gniazda dla wentylatora chłodzącego, słuchawek i mikrofonu.

Wydajny system mikroprocesorowy o dużej mocy obliczeniowej i rozbudowanych układach peryferyjnych

Tym, czym dla człowieka jest serce i mózg, tym dla komputera jest procesor. Minikomputer Toybrick zaprojektowany przez VAMRS jest wyposażony w układ Rockchip RK3399 Pro zbudowany w technologii SoC (System-on-Chip). W jednej obudowie został umieszczony procesor dwurdzeniowy Cortex-A72 wraz z procesorem czterordzeniowym Cortex-A53 o częstotliwości zegara wynoszącej odpowiednio po 1,8 GHz i 1,5 GHz, a także procesor graficzny Mali-T860 o konstrukcji czterordzeniowej w architekturze ARM, który gwarantuje jeszcze wyższą jakość przetwarzanego obrazu dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technik optymalizacji kompresji, takich jak np. ASTC, a także wsparcie dla obsługi zewnętrznych interfejsów graficznych. Projektanci procesora Rockchip RK3399 Pro położyli szczególny nacisk na wysoką efektywność w zakresie funkcjonowania pod kątem współpracy z pamięcią RAM, szybkości wykonywania obliczeń zmiennoprzecinkowych, wyposażenia w niezbędne układy peryferyjne, a także niskie zużycie energii ze źródła zasilania. W rezultacie praktyczna efektywność procesora RK3399 Pro względem jego poprzednika wzrosła prawie o 50%. Nad prawidłowym funkcjonowaniem procesora czuwają trzy układy watchdog z 32-bitowymi licznikami. Procesor jest także wyposażony w niezbędne układy liczników do prowadzenia operacji przerwań oraz generowania sygnału PWM o zmiennym wypełnieniu, dwa przetworniki analogowo-cyfrowe o 10-bitowej rozdzielczości, a także interfejsy UART, SPI i I2C, które można spotkać prawie w każdym minikomputerze jednopłytkowym, co umożliwia współpracę płytki Toybrick m.in. z płytkami Arduino i Raspberry Pi.