Banana Pi


Systemy wbudowane to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin elektroniki i informatyki. Dowodem tego jest powstawanie kolejnych platform rozwojowych, które często tworzone są w wyniku inspiracji innymi sprawdzonymi rozwiązaniami cieszącymi się wielką popularnością. Do takich produktów należy Banana Pi – minikomputer jednopłytkowy typu open source, którego architektura sprzętowo-programowa jest zbliżona do słynnych minikomputerów Raspberry Pi. Ten minikomputer może pracować na różnych systemach operacyjnych – m.in. firmowym Bananian, Android, Raspbian, a także na dystrybucjach systemu Linux. Banana Pi to wszechstronne narzędzie do prototypowania oraz nauki programowania układów elektronicznych.

Banana Pi – praktyczne i wydajne narzędzie do zadań projektowych

Na tle możliwości innych minikomputerów dostępnych na polskim rynku Banana Pi wypada niemal znakomicie, o czym świadczą parametry sprzętowe flagowego modelu Pi M3. Ma on chociażby w procesor Allwinner A83T SoC zbudowany w ośmiordzeniowej architekturze ARM o częstotliwości zegara 1,8GHz oraz pamięć RAM o pojemności 2GB, które dostarczają wysoką moc obliczeniową niezbędną do realizacji nawet najbardziej rozbudowanych projektów. Ponadto płytka standardowo wyposażona jest w gniazdo zasilające oraz bogaty zestaw złączy funkcjonalnych, a pośród nich 2x złącze USB 2.0, gniazdo słuchawkowe jack TRS 3,5 mm, złącze Ethernet 1Gbit/s, zestaw portów GPIO o układzie wyprowadzeń kompatybilnym z Raspberry Pi, gniazdo HDMI do podłączenia zewnętrznego monitora, złącze SATA dla zewnętrznych dysków twardych, a także złącze CSI umożliwiające podłączenie kamery. Banana Pi to znakomite narzędzie dla wszystkich, którzy zamiast kupować gotowe rozwiązanie sprzętowo-programowe pod konkretną aplikację, chcą wykazać się inwencją twórczą i we własnym zakresie zaprojektować np. system nawadniania ogródka czy też sterownik tablicy LEDowej do wyświetlania animacji zsynchronizowanych z muzyką. Z uwagi na licencję otwartego sprzętu i oprogramowania społeczność użytkowników Banana Pi jest dobrze rozbudowana, a tworzą ją zarówno majsterkowicze, jak i zawodowi konstruktorzy, dzięki czemu łatwo o uzyskanie niezbędnego wsparcia technicznego.

Kompatybilność oprogramowania

Podobnie jak w latach 80. XX wieku do funkcjonowania sprzętu komputerowego marki Compaq niezbędna była zgodność oprogramowania z oprogramowaniem dla sprzętu komputerowego marki IBM, tak obecnie dla prawidłowego funkcjonowania minikomputera Banana Pi niezbędna jest zgodność jego oprogramowania z oprogramowaniem dla minikomputera Raspberry Pi. Szczęśliwie składa się, że system Raspbian OS jest oparty na podstawowej wersji systemu Debian Linux dla minikomputerów bazującym na mikroprocesorach o architekturze ARM, który to system bezproblemowo rozpoznaje sprzęt zewnętrzny współpracujący z Banana Pi. Dzięki temu kompatybilność tego minikomputera z Raspberry Pi i podobnymi platformami jest zachowana na bardzo dobrym poziomie zarówno od strony programowej, jak i sprzętowej.

Dodatki rozszerzeniowe

Podobnie jak inne popularne komputerowe systemy wbudowane, również Banana Pi można rozbudować o dodatkowe moduły, które rozszerzają podstawową funkcjonalność tej płytki. Pokładowe złącza CSI i DSI umożliwiają podłączenie odpowiednio kamery i wyświetlacza. Dedykowana kamera BPI-D1 umożliwia robienie zdjęć i nagrywanie filmów, a dzięki wbudowanemu czujnikowi podczerwieni dostajemy także możliwość przechwytywania obrazu w ciemności. Procesor kamerki o zegarze 40 MHz umożliwia nagrywanie filmów w jakości 720p z prędkością 30 klatek na sekundę. Kamera BPI-D1 może być użyta do budowy systemu alarmowego z monitoringiem obrazu na terenie posesji. Z pewnością zainteresuje także miłośników makrofotografii. Natomiast w celu rozszerzenia interfejsu komunikacyjnego Banana Pi znakomitym rozszerzeniem będzie wyświetlacz dotykowy LCD o przekątnej 7” i rozdzielczości 800×480. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja zapewnia bardzo dobrą czytelność obrazu nawet pod kątem zbliżonym do 90° względem normalnej do powierzchni ekranu. Aby wyświetlany obraz był dobrze czytelny, zalecane jest użycie niezależnego zasilacza. Wyświetlacz do Banana Pi to wszechstronne rozszerzenie o wielu zastosowaniach, takich jak np. monitoring obrazu czy też panel sterowania robotem przemysłowym.