Firma Cubietech została założona przez byłych pracowników firmy Allwinner. Płytki rozwojowe CubieBoard wykorzystują procesory Allwinner wykonane w popularnej w ostatnich latach technologii System-on-Chip (SoC). Od czasu rozpoczęcia projektu w 2012 roku na rynku pojawiło się już kilka wersji tej płytki, przy czym każda następna wersja płytki reprezentuje szereg kolejnych ulepszeń sprzętowych, które korzystnie wpływają na możliwości wykorzystania płytki do aplikacji o wzmożonym zapotrzebowaniu na moc obliczeniową. Dzięki temu płytki CubieBoard stanowią znakomite narzędzia do prototypowania nowych rozwiązań technicznych w zakresie systemów wbudowanych.
CubieBoard – wydajne minikomputery z wielordzeniowymi procesorami ARM
Współczesne systemy wbudowane wraz z osprzętem i oprogramowaniem na licencji open source podlegają dynamicznemu rozwojowi. Dowodem tego stanu rzeczy jest także seria minikomputerów CubieBoard, która na przestrzeni kilku minionych lat znacząco ewoluowała, dostarczając użytkownikom szereg nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie narzędzi do prototypowania aplikacji z wykorzystaniem elektroniki i programowania. Płytki CubieBoard cechuje bogate wyposażenie w układy peryferyjne takie jak liczniki, timery czy przetwornik ADC, które z powodzeniem można wykorzystać w rozmaitych projektach embedded. Podobnie jak w innych minikomputerach znajdziemy tu także porty GPIO zawierające popularne interfejsy komunikacji szeregowej jak I2C, SPI, a także UART. Ponadto znajdziemy tu także standardowe, programowalne piny dwustanowe, które użytkownik może ustawić programowo jako wejścia lub wyjścia, a za pomocą układu czasowo-licznikowego wygenerować sygnał PWM do sterowania serwomechanizmami. Płytki CubieBoard mogą działać na systemie Linux oraz jego dystrybucjach na licencji open source. Uruchamianie systemu odbywa się bezpośrednio z karty pamięci micro-SD, dla której producent również przewidział złącze.
CubieBoard Truck Plus – jeszcze więcej możliwości dla kreatywnych majsterkowiczów
Płytka CubieTruck Plus wykorzystuje baterię litowo-jonową o napięciu 3,7 V i pojemności 5300 mAh jako niezależne źródło zasilania. Dzięki temu CubieTruck Plus może stać się mobilnym urządzeniem, w którym nawet w przypadku wyczerpania baterii nie występuje ryzyko utracenia ważnych danych, które na bieżąco są nadpisywane metodą buforowania. Mocną stroną tej płytki jest także ośmiordzeniowy procesor AllWinner H8 ARM Cortex-A7 o częstotliwości zegara taktującego 2,0 GHz oraz karta graficzna PowerVR SGX544 o zegarze 700 MHz. Zastosowana pamięć RAM DDR3 ma pojemność 2 GB i sprosta nawet najbardziej rozbudowanym projektom. Łączność z internetem jest zapewniona dzięki zastosowaniu złącza Ethernetowego o przepustowości 1 Gbit/s, a także dzięki modułowi łączności bezprzewodowej Broadcom AP6330, który wspiera komunikację przez Bluetooth 4.0 oraz dwuzakresową sieć Wi-Fi funkcjonującą na standardowych częstotliwościach 2,4 GHz i 5,0 GHz. Elementem, który wyróżnia płytkę CubieTruck Plus względem innych systemów wbudowanych jest mikrofon elektretowy oraz wsparcie dla obsługi słuchawek z mikrofonem, z których często korzystają fani gier komputerowych w trybie multiplayer. Zestaw złączy GPIO zawiera 70 pinów cyfrowych i analogowych, które umożliwiają podłączenie różnych urządzeń peryferyjnych niezbędnych do uruchomienia projektów użytkownika. Do płytki CubieTruck Plus można podłączyć takie moduły jak odbiornik podczerwieni dla pilota, zestaw do bezprzewodowej transmisji HDMI, kamerę na USB, a także moduł łączności telefonicznej 3G. Najnowsza płytka CubieBoard została także przygotowana do wsparcia dla systemu operacyjnego Android w wersji 4.4.4, a także dla dystrybucji systemu Linux, takich Ubuntu Linaro desktop w wersji 14.04. Ponadto użytkownik może tworzyć własne dystrybucje Linuxa oraz udostępnić je w sieci na licencji open source tak, aby inni użytkownicy płytek CubieBoard też mogli z tych dystrybucji korzystać.