Khadas VIM


,,Myśl inaczej, działaj inaczej, bądź inny i zrób różnicę” – tak brzmi przewodnie hasło firmy Khadas, która w swojej ofercie posiada wysokiej jakości minikomputery jednopłytkowe skonstruowane specjalnie z myślą o majsterkowiczach, hobbystach i projektantach profesjonalnych systemów wbudowanych. Minikomputery Khadas są sprzętem na licencji open source z zapewnionym profesjonalnym wsparciem technicznym ze strony producenta i globalnej społeczności. Poza minikomputerami w ofercie firmy Khadas dostępne są także dedykowane moduły rozszerzeniowe i akcesoria. Rynek minikomputerów jednopłytkowych staje się coraz bogatszy w nowe rozwiązania techniczne. Komputer VIM3 od Khadas jest jednym z tego najlepszych dowodów i w niniejszym artykule zaprezentujemy najważniejsze cechy sprzętowo-programowe, które szczególnie przemawiają za jego wyborem jako środowiska embedded.

Osprzęt płytki rozwojowej Khadas VIM3

Płytka PCB minikomputera Khadas VIM3 została zaprojektowana w sposób przemyślany, zarówno pod kątem wizualnym, jak i praktycznym. VIM3 można zamontować w dedykowanej obudowie z przezroczystego akrylu. Konstrukcja mechaniczna sprawia wrażenie solidnej i na poziomie dorównującym, a nawet przewyższającym Raspberry Pi 3A+. Na przedniej krawędzi płytki znajduje się tylko czujnik fal podczerwonych odbierający sygnały z opcjonalnego pilota sterującego oraz mała dioda LED, która świecąc kolorem czerwonym, sygnalizuje, że minikomputer jest w stanie włączenia. Z kolei na tylnej stronie płytki, umieszczono zestaw najważniejszych złączy. Wśród nich m.in. złącze RJ45 złącze HDMI 2.0 do podłączenia monitora ze wsparciem dla odtwarzania obrazów w jakości 4K, gniazdo dla kart TF, złącze USB typu C do podłączenia zasilacza, a także dwa złącza USB 2.0 typu A. Znajdziemy tu także przyciski funkcyjne do włączania, wyłączania i resetu, a także 40-pinową listwę portów GPIO, zawierającą interfejsy I2C, SPI, UART, konfigurowalne wejścia/wyjścia dwustanowe, wyjścia sygnału PWM do sterowania silnikami elektrycznymi i matrycami LED, a także wejścia przetwornika ADC. 

Za zarządzanie wszystkimi operacjami wykonywanymi przez minikomputer VIM3, odpowiada procesor Amlogic S922X w technologii SoC, na który składa się 4-rdzeniowa jednostka Cortex-A73 i 2-rdzeniowa – Cortex-A53, której konstrukcja została zaprojektowana zgodnie z architekturą big.LITTLE. Natomiast zadanie przetwarzania obrazu wykonuje procesor graficzny Mali G-52 MP4, który może współpracować z oprogramowaniem Vulkan 1.0, Renderscript, a także API OpenGL ES 3.2, dzięki czemu bezproblemowo obsługuje odtwarzanie filmów i gry komputerowe o złożonym silniku graficznym. Komputer VIM3 jest dostępny w dwóch wersjach – Basic i Pro. Obie wersje są wyposażone w pamięć RAM DDR4 o pojemności odpowiednio po 2GB i 4GB oraz w kartę pamięci eMMC 5.1 o pojemności odpowiednio po 16GB i 32GB. Dzięki zastosowaniu pokładowego złącza dla dysków SSD przepustowość danych jest blisko czterokrotnie wyższa niż w przypadku dysków SATA  i wynosi 2100 MB/s.

Khadas VIM3 – oprogramowanie

Khadas VIM3 jest dostarczany z fabrycznie wgranym systemem Android w wersji 6.0.1, aplikacją Aptoide – alternatywnym sklepem z aplikacjami do pobrania, a także aplikacją multimedialną KODI 17.0RC, która znakomicie się sprawdza przy odtwarzaniu filmów w jakości 1080p, natomiast, aby aplikacja dobrze pracowała przy odtwarzaniu filmów w jakości 4K, wówczas najlepiej byłoby ją poddać aktualizacji do wersji RC3. Transmisja strumieniowa filmów w jakości 1080p przebiega wzorowo, jeśli komputer jest umieszczony blisko punktu dostępu sieci bezprzewodowej o silnym sygnale. Producent na bieżąco udostępnia aktualizację oprogramowania. Płytka może sprawnie pracować również na systemie Linux i jego dystrybucjach, takich jak popularna Ubuntu. Uruchamianie systemu operacyjnego może odbywać się bezpośrednio z karty micro SD lub karty eMMC, z czego ta druga opcja charakteryzuje się krótszym czasem upływającym od chwili włączenia minikomputera do chwili pojawienia się na monitorze okna logowania. 

Khadas VIM3 – czy warto go kupić?

Z płytkami rozwojowymi wiąże się charakterystyczna cecha – będą one w użytku dopóty, dopóki będzie zapewnione wsparcie techniczne od społeczności użytkowników bądź producentów. Khadas VIM3 oferuje wysoką jakość wykonania i bardzo dobre osiągi sprzętowe, dzięki czemu wachlarz aplikacji, w których można z powodzeniem go wykorzystać, jest bardzo szeroki i pod wieloma względami dorównuje, a nawet przewyższa możliwości kultowego Raspberry Pi3B+. Ponadto z uwagi na to, że Khadas VIM3 jest minikomputerem z osprzętem i oprogramowaniem na licencji open source, łatwo o wsparcie techniczne ze strony społeczności, nawet jeśli producent w przyszłości zakończy udzielanie wsparcia ze swojej strony. Na korzyść tego minikomputera przemawia także bardzo dobry stosunek jakości do ceny i szeroki wybór akcesoriów w postaci modułów rozszerzeniowych, radiatorów, obudów i innych.