Systemy wbudowane, a wraz z nimi świat minikomputerów jednopłytkowych podlega cały czas nieustannym procesom rozwojowym. W ostatnim czasie popularne stało się tworzenie aplikacji internetu rzeczy (IoT – Internet of Things) właśnie za pomocą systemów wbudowanych zarówno w warstwie sprzętowej, jak i programowej. Zainicjowany w 2015 roku projekt minikomputera jednopłytkowego firmy Onion Corporation stał się prawdziwym sukcesem. Niewielka platforma Omega wykorzystująca mikrokontroler i moduł łączności bezprzewodowej to prawdziwa kopalnia pomysłów na ciekawe projekty urządzeń o wielu praktycznych walorach. Ponadto producent oferuje nakładki rozszerzeniowe zwiększające możliwości współpracy z innymi platformami embedded.
Onion Omega – wielkie możliwości z małą płytką PCB w świecie internetu rzeczy
Minikomputer Onion Omega2+ to najnowsza odsłona małej platformy do szybkiego prototypowania projektów IoT, która funkcjonuje na systemie operacyjnym Linux i umożliwia zaprojektowanie i zbudowanie fantastycznych urządzeń komunikujących się ze sobą przez sieć bezprzewodową Wi-Fi w standardzie IEEE 802.11 b/g/n oraz drogą przewodową przez sieć Ethernet o maksymalnej przepustowości 10/100 Mb/s. Płytka Omega2+ została skonstruowana w celu współpracy z osprzętem zewnętrznym i dlatego została wyposażona w szereg niezbędnych gniazd i złączy, takich jak USB 2.0, a także 12 wyprowadzeń GPIO, uwzględniających interfejsy komunikacji szeregowej spotykane również w Arduino, tj. I2C, UART, SPI, a także programowalne wejścia/wyjścia dwustanowe. Jako główny procesor wykorzystano układ scalony MediaTek MT7688 SoC o częstotliwości sygnału zegarowego wynoszącej 580 MHz. Procesor odczytuje dane z pamięci RAM DDR2 o pojemności 128 MB. Onion Omega2+ jest wyposażony także we wbudowaną pamięć FLASH o pojemności 32 MB, którą można rozszerzyć przez podłączenie karty micro-SD. Warstwę programową projektów IoT tworzonych na platformie od Onion, można wykonać m.in. w językach C++, Python, Ruby, a także PHP. Ponadto płytka może współpracować ze środowiskiem Node-red, za pomocą którego użytkownik może bardzo łatwo zaimplementować symulację komputerową swojego projektu i sprawdzić jej prawidłowość funkcjonowania.
Onion Expansion Boards – małe rozszerzenia sprzętowe, które wiele mogą!
Poza głównymi modułami minikomputerów Onion oferuje także autorskie rozszerzenia sprzętowe funkcjonujące na podobnej zasadzie co Arduino Shield czy nakładki HAT do Raspberry Pi. Co ciekawe, w odróżnieniu od większości minikomputerów dostępnych na polskim rynku wyprowadzenia GPIO na płytce Onion charakteryzują się rozmieszczeniem pinów w odległościach 2,00 mm względem siebie. Ten stan rzeczy można zmienić za pomocą płytki Breadboard Dock, która stanowi adapter zmieniający raster wyprowadzeń na 2,54 mm i jest wyposażona w zestaw pinów gotowych do wlutowania w płytkę bazową Omega2+. Natomiast mały wyświetlacz monochromatyczny OLED o przekątnej niespełna jednego cala i rozdzielczości 128 x 64 umożliwi wyświetlanie krótkich wiadomości tekstowych, piktogramów, a nawet animacji. Ten moduł rozszerzeniowy znakomicie sprawdzi się w takich zadaniach jak wyświetlanie statusu procesów technologicznych, a także parametrów fizycznych dotyczących warunków pogodowych. Z myślą o zapalonych majsterkowiczach producent przygotował także moduł prototypowy płytki perforowanej ze wstępnie pocynowanymi polami lutowniczymi. Użytkownik w ten sposób może zbudować różne małe układy elektroniczne współpracujące z płytką bazową Onion całkowicie według własnej koncepcji. Jeśli chcemy sterować obwodami zasilanymi napięciem z sieci napięcia przemiennego 230 V, to znakomitym rozwiązaniem będzie podłączenie modułu przekaźnikowego. Dwa przekaźniki umożliwiają załączanie i wyłączanie odbiorników elektrycznych o poborze mocy do 60 W. W ten sposób możemy zdalnie sterować np. lampką biurkową i to również wtedy, kiedy jesteśmy poza domem.