Wraz z dynamicznym rozwojem systemów wbudowanych, do których również zaliczają się minikomputery jednopłytkowe, powstała technologia internetu rzeczy (IoT). Konstruktorzy urządzeń elektronicznych stanęli przed wyzwaniem zaprojektowania narzędzia umożliwiającego tworzenie aplikacji IoT. Jednym z takich rozwiązań jest platforma Particle. Producent oferuje płytki bazowe oraz rozszerzenia sprzętowe, za pomocą których użytkownik może w prosty sposób zaprojektować i zbudować projekty urządzeń komunikujących się ze sobą poprzez sieci GSM, 3G, LTE, a także Wi-Fi.
Internet rzeczy – inteligentne urządzenia na wyciągnięcie ręki
Do niedawna inteligentne domy i mieszkania wyposażone w zaawansowaną automatykę budynkową istniały tylko w formie koncepcji. Budzik w postaci alarmu sygnalizującego akustycznie o zagotowanej wodzie na herbatę, oświetlenie włączające się samoczynnie podczas wchodzenia do domu czy też system automatycznego uzupełniania pożywienia dla zwierząt domowych to jedne z wielu przykładów wzbogacenia zacisza domowego o inteligentne rozwiązania techniczne. Również systemy nawigacji samochodowej podlegają rozwojowi w taki sposób, aby można było z nich bardziej efektywnie korzystać, poprzez ustalanie i wybieranie takiej trasy przejazdu do celu, która jest najmniej zatłoczona, a w następnej kolejności – sterować samochodem samodzielnie tak, aby kierowca w czasie siedzenia za kierownicą pojazdu mógł zająć się innymi czynnościami. Choć sporo rozwiązań koncepcyjnych takich jak np. samoczynnie prowadzący się samochód brzmi abstrakcyjnie i bardziej jak scenariusz do filmu fantastyczno-naukowego, to takie rozwiązania powoli stają się coraz bardziej realne i w przyszłości staną się ogólnodostępne. Technologia internetu rzeczy jest jednym z najlepszych współczesnych rozwiązań na drodze fizycznego zaprojektowania takich wynalazków.
Particle Photon – znakomite rozwiązanie dla początkujących w dziedzinie IoT
Particle Photon to mała płytka rozwojowa z modułem Wi-Fi, która umożliwia szybkie prototypowanie projektów IoT. Prosta obsługa, wszechstronne możliwości wykorzystania oraz łączność z internetową chmurą danych to największe atuty platformy Photon. W skład osprzętu płytki wchodzi procesor Broadcom ARM Cortex M3 oraz zasilacz impulsowy o napięciu wyjściowym 3,3 V. Osprzęt i oprogramowanie Particle Photon jest na licencji open source ze wsparciem dla środowiska Python. Środowisko sprzętowo-programowe płytki Particle Photon zostało tak zaprojektowane, aby było łatwe w obsłudze zarówno dla projektantów systemów wbudowanych, programistów stron internetowych, jak i dla majsterkowiczów tworzących urządzenia w oparciu o Arduino. Kod programu można pisać w przeglądarce internetowej, a także w zintegrowanym środowisku Particle IDE. W zestawie dołączone są także listwy goldpinowe o rastrze wyprowadzeń 2,54 mm, które należy przylutować do otworów w PCB. Do tych wyprowadzeń użytkownik może podłączyć osprzęt zewnętrzny w postaci czujników, diod LED, przekaźników, sygnalizatorów akustycznych i innych elementów, które będą niezbędne użytkownikowi do wykonania projektu.
Particle – zestawy czujników i elementów do budowy systemów łączności
Poza płytkami bazowymi firma Particle oferuje również zestawy czujników i innych podzespołów elektronicznych, które umożliwiają zbudowanie małego centrum łączności zdalnej. Zestaw Particle Sensor Kit zawiera sensory, za pomocą których użytkownik może zbudować przyrządy do pomiaru takich wielkości jak temperatura, odległość między obiektami czy też stopień czystości powietrza. W zestawie znajdują się także niezbędne przewody połączeniowe, bateria litowo-polimerowa o pojemności 2000 mAh, antena łączności GSM, moduł łączności GSM Particle Electron oraz karta SIM Particle, która może funkcjonować w ponad 100 krajach Świata. Oprogramowanie współpracujące z modułami Particle wspiera udostępnianie danych w chmurze oraz aktualizacje oprogramowania osprzętu.