Chcesz wykonać projekt inżynierski, ale obawiasz się, że będzie zbyt trudny do wykonania i czasochłonny? Potrzebujesz sprzętu diagnostycznego, który jest strasznie drogi? Rozwiązaniem tych problemów jest Red Pitaya – mała platforma rozwojowa zaprojektowana jako narzędzie do nauki programowania oraz szybkiego prototypowania projektów urządzeń elektronicznych. Najważniejsze zalety płytki Red Pitaya, które z pewnością dadzą się zauważyć podczas pracy w warsztacie elektronicznym, to wbudowany generator sygnałów testowych i oscyloskop o częstotliwości próbkowania 125MS/s, spotykanej zwykle w przyrządach pomiarowych z wyższych półek cenowych.
Wydajne połączenie zalet procesorów ARM i układów FPGA
Red Pitaya to pierwsza platforma rozwojowa typu open source, która może zostać skonfigurowana jako wielofunkcyjny przyrząd do wykonywania testów i pomiarów w elektronice. Użytkownik może korzystać zarówno z gotowych aplikacji od producenta, a także samodzielnie tworzyć własne oprogramowanie realizujące funkcję np. generatora sygnałów do testowania wzmacniaczy audio. Czerwona płytka PCB jest wyposażona w chip Xilinx ZC7Z010 SoC zawierający dwurdzeniowy procesor ARM o częstotliwości zegara 800MHz, zintegrowany z układem FPGA (bezpośrednio programowalną macierzą bramek logicznych) zawierającym 28 tys. komórek pamięci, pamięć RAM o pojemności 512MB, a także układy peryferyjne – wśród nich przetworniki ADC i DAC o 14-bitowej rozdzielczości i częstotliwości próbkowania 125MS/s. Cały osprzęt zajmuje powierzchnię zbliżoną do standardowej karty kredytowej. Urządzenie może przetwarzać sygnały o paśmie analogowym sięgający do 50MHz. Dedykowane oprogramowanie od producenta umożliwia tworzenie programów z wykorzystaniem prostego w obsłudze interfejsu graficznego. Na płytce znajduje się także zestaw złączy niezbędnych do podłączenia zewnętrznego, instrumentarium do wykonywania testów i pomiarów w układach elektronicznych.
Idealne narzędzie dla przyszłych, jak i świeżo upieczonych inżynierów
Jedną z największych zalet płytki Red Pitaya jest prosta obsługa już od samego początku użytkowania. Wystarczy podłączyć do niego czujnik lub element wykonawczy, skomunikować płytkę z komputerem, otworzyć w przeglądarce internetowej interfejs programowania graficznego Red Pitaya. W ten sposób możemy zrealizować swoje pomysły w bardzo krótkim czasie. W ramach nauki programowania w interfejsie graficznym dedykowanego środowiska możemy obserwować, w jaki sposób przebiega tłumaczenie bloczków z instrukcjami na klasyczny kod programu w takich językach jak C++, Java, JavaScript, Python, czy także Shell Script. Ponadto z myślą o tworzeniu projektów inżynierskich, uwzględniających wykonanie symulacji komputerowej, oprogramowanie Red Pitaya wspiera także współpracę ze środowiskami MATLAB i LabVIEW. Dzięki temu możemy płytkę uruchomić w tryb wszechstronnej przystawki pomiarowej z funkcją oscyloskopu, generatora sygnałów, analizatora widma, a nawet miernika LCR. Takie wielofunkcyjne narzędzie, będzie nieocenioną pomocą dla początkujących majsterkowiczów chcących dokładnie zrozumieć tajniki elektroniki w praktyce, a także dla serwisantów i projektantów, którzy potrzebują niedrogiego narzędzia umożliwiającego wykonywanie testów i pomiarów w cyfrowych, analogowych układach elektronicznych.
Rozwój i bogate wsparcie techniczne
Red Pitaya to narzędzie, za pomocą którego z pewnością będziesz mógł szeroko rozwinąć swoje umiejętności inżynierskie, które są kluczowym wymaganiem stawianym przez wiele firm na rynku pracy oferujących zatrudnienie dla specjalistów w dziedzinie szeroko rozumianej elektroniki i programowania, w tym cieszących się niesłabnącą popularnością systemów wbudowanych. Producent platformy oraz rozbudowująca się społeczność użytkowników Red Pitaya, zapewniają niezbędne wsparcie techniczne. Zadając pytania oraz udzielając komentarzy i sugestii, możesz w prosty i szybki sposób zdobywać praktyczne umiejętności, a także pomagać innym użytkownikom Red Pitaya.