We współczesnym świecie narzędzi do prototypowania projektów urządzeń za pomocą narzędzi elektroniki i informatyki, istnieje zauważalny trend polegającym na tym, że konstruktorzy coraz częściej sięgają po małe komputery jednopłytkowe, na podstawie których można utworzyć innowacyjne aplikacje sprzętowo-programowe oraz w zależności od potrzeb rozwijać jej podstawowe możliwości i dodawać kolejne. Minikomputery jednopłytkowe dostępne są na rynku polskim w szerokim zakresie wyboru parametrów technicznych i umożliwiają szybkie prototypowanie projektów. Obok takich gigantów branży embedded jak Raspberry Pi, ciekawe rozwiązania oferuje również indyjska firma Allo, która wprowadziła na rynek minikomputer Sparky, będący znakomitym narzędziem również dla osób początkujących.
Allo Sparky – charakterystyka sprzętowa
Sparky jest platformą sprzętowo-programową typu open hardware. Płytka PCB wraz z osprzętem ma wymiary 95mm x 58mm x 16mm, a więc zbliżone do stosu kilkunastu kart kredytowych. Sercem płytki jest czterordzeniowy procesor Cortex A9 wykonany w architekturze ARM, a jego częstotliwość taktowania wynosi 1,1GHz. Płytka Sparky może funkcjonować na podstawie systemu operacyjnego z rodziny Linux, jak i Android, zarówno w formie samodzielnego komputera, a także jako sterownik urządzeń zewnętrznych, w takich aplikacjach jak kontrolery gier, odtwarzacze multimedialne, a także centrum zarządzania inteligentną instalacją budynkową. Na wyposażeniu sprzętowym platformy, jest także pamięć RAM DDR3L o pojemności 1GB i procesor graficzny PowerVR SGX544 pracujący z częstotliwością 500MHz. Pliki filmowe i graficzne można przesłać na zewnętrzny monitor lub wyświetlacz, poprzez wbudowane gniazdo HDMI-MIPI w jakości HD 1080p, przy prędkości odświeżania wynoszącej 60 klatek na sekundę. Z kolei wbudowane złącze Ethernet umożliwia wymianę danych z prędkością 10/100Mbit/s.
Minikomputery Sparky znajdziesz w ofercie sklepu Botland.
Ponadto konstrukcja płytki Allo Sparky oferuje również podłączenie zewnętrznej karty pamięci microSD, 24-pinowe złącze umożliwiające podłączenie modułu kamery o rozdzielczości obiektywu 5Mpix, wbudowany odbiornik fal podczerwieni, 34-pinowe złącze dla wyświetlacza LCD, dwa porty USB, a także port USB 3.0 o zwiększonej przepustowości danych. Ponadto w skład osprzętu Sparky’ego wchodzą także diody LED, przyciski, 50-pinowe złącze Telecom dla aplikacji wykorzystujących sieci telefoniczne i VoIP oraz 40-pinowe złącze GPIO o konfiguracji kompatybilnej z Raspberry Pi. Dzięki temu, minikomputer Sparky może współpracować z nakładkami HAT, które standardowo stanowią rozszerzenie sprzętowe do Raspberry Pi. Zasilanie płytki odbywa się poprzez port micro USB i wymaga użycia zasilacza o napięciu wyjściowym 5VDC i minimalnej wydajności prądowej wynoszącej 2A.
Sparky w praktyce
W porównaniu do Raspberry Pi, Sparky jest znacznie prostszy w procedurze uruchamiania. Wystarczy podłączyć przewód HDMI, klawiaturę, mysz, kartę microSD i można zacząć pracować. Łączność z internetem jest zapewniona poprzez pokładowe złącze Ethernet, ale możemy w tym celu użyć także zewnętrznego adaptera Wi-Fi. Od chwili naciśnięcia przycisku do włączania/wyłączania komputera do chwili pojawienia się na monitorze okna logowania moja zaledwie 20s. System operacyjny może być uruchamiany z dwóch źródeł, tj. z karty pamięci microSD, a także z karty pamięci eMMC. W celu pobrania najświeższej aktualizacji systemu operacyjnego użytkownik musi w pierwszej kolejności skorzystać z aplikacji SD Formatter Tool w wersji 4.0, wraz z aplikacją Win32Disk Imager Tool, jeśli komputer będzie używany z komputerem PC działającym na systemie Windows. Po zakończeniu procesu routingu, na ekranie pojawi się okno logowania, gdzie domyślny login to “root”, a hasło to “sparky”. Następnie, po zalogowaniu pojawi się wiersz polecenia wyświetlający komendę “root@sparky”. Login i hasło można zmienić po zalogowaniu do systemu.
Sparky – wszechstronny i warty swojej ceny
Minikomputer Sparky jest platformą zaprojektowaną zdecydowanie tak, aby jej obsługa była prosta i intuicyjna nawet dla użytkowników stawiających swoje pierwsze kroki na polu systemów wbudowanych. Zarówno dla hobbystów, jak i profesjonalistów, może być ona ciekawym i przyjaznym narzędziem przy prototypowaniu projektów, a także jako samodzielny komputer z monitorem, myszką, klawiaturą i innymi podzespołami zewnętrznymi, działający na systemie Linux lub Android, umożliwiając pracę na dokumentach, a także przeglądanie internetu. Dodatkowym atutem Sparky’ego jest wysoki stosunek jakości do ceny tej platformy oraz możliwość współpracy z modułami rozszerzeniowymi dla Raspberry Pi.