
Interesujesz się komponentami elektronicznymi i chcesz dowiedzieć się więcej o bcp56? W naszym artykule szczegółowo omówimy wszelkie aspekty dotyczące tego…
Początkujący elektronicy prędzej czy później muszą zdecydować się na konkretny minikomputer. W wielu przypadkach jest to wybór pomiędzy Raspberry Pi i Arduino.
Zatem Arduino czy Raspberry Pi? Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba poznać ich możliwości i występujące pomiędzy nimi różnice.
Na początku warto przypomnieć, że Arduino to mikrokontroler, który stanowi część całego komputera. Z kolei Raspberry Pi to w pełni funkcjonalny, niewielki komputer, wyposażony we własny system operacyjny o nazwie New Out Of Box Software, w skrócie NOOBS. Ta podstawowa różnica sprawia, że są to dwa zupełnie inne urządzenia, co w praktyce przekłada się na zróżnicowane zastosowanie.
Spis treści:
Przechodząc do dalszych różnic, warto zacząć od wymiarów fizycznych obu urządzeń. Zaskakujące jest to, że są do siebie bardzo zbliżone. W przypadku Raspberry Pi prezentują się następująco: długość – 87 mm, szerokość – 58 mm i wysokość – 17 mm. Z kolei Arduino odznaczają się wymiarami wynoszącymi: długość – 76 mm, szerokość – 64 mm oraz wysokość 9 mm. Czym jeszcze się różnią?
Zatem zadając sobie pytanie „czy do projektów wymagających dużej mocy obliczeniowej lepsze będzie Arduino, czy Raspberry Pi?” odpowiedź jest prosta – oczywiście, że malina. Czy oznacza to, że Arduino jest gorszym urządzeniem? Zdecydowanie nie, ma tylko inne zastosowanie. Chcąc dowiedzieć się wielu wartościowych informacji, zachęcamy do zapoznania się z artykułem pod tytułem „Jak zacząć przygodę z mikrokomputerami?”
W kwestii możliwości obu urządzeń wiele zależy od wybranego modelu. Najnowsza wersja Arduino Portenta H7 ma na pokładzie moduł Bluetooth 5.1, a także WiFi oferujące maksymalną przepustowość 65 MB/s. Można je z powodzeniem wykorzystywać jako Klient, Access Point, a nawet dwa jednocześnie.
Najnowsze wersje Arduino i Raspberry Pi zapewniają naprawdę duże pole do manewru. Warto jednak przypomnieć, że poprzednie modele charakteryzowały się ograniczonymi możliwościami komunikacyjnymi. Dużo wartościowych treści dotyczących minikomputerów znajdziesz tutaj i tutaj.
Elektronika to rozległa dziedzina nauki, dlatego nie warto ograniczać się i pozostawać w obrębie jednego urządzenia bądź systemu. Z tego powodu najlepszym wyborem jest posiadanie zarówno Arduino, jak i Raspberry Pi. Oczywiście nie trzeba na raz kupować obu urządzeń. Najlepiej dobrze poznać funkcję pierwszego i z biegiem czasu dokupić kolejny sprzęt.
Interesujesz się komponentami elektronicznymi i chcesz dowiedzieć się więcej o bcp56? W naszym artykule szczegółowo omówimy wszelkie aspekty dotyczące tego…
Mikrofonowy wzmacniacz max9814 to zaawansowane technologicznie rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność wśród entuzjastów dobrego dźwięku. W tym artykule przyjrzymy…
IRF640N to tranzystor MOSFET, który cieszy się dużą popularnością wśród hobbystów elektroniki oraz inżynierów. W tym artykule zgłębimy jego tajniki…