Arduino czy Raspberry Pi? Co wybrać na początek przygody z minikomputerami?

0

Początkujący elektronicy prędzej czy później muszą zdecydować się na konkretny minikomputer. W wielu przypadkach jest to wybór pomiędzy Raspberry Pi i Arduino.

Zatem Arduino czy Raspberry Pi? Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba poznać ich możliwości i występujące pomiędzy nimi różnice.

Na początku warto przypomnieć, że Arduino to mikrokontroler, który stanowi część całego komputera. Z kolei Raspberry Pi to w pełni funkcjonalny, niewielki komputer, wyposażony we własny system operacyjny o nazwie New Out Of Box Software, w skrócie NOOBS. Ta podstawowa różnica sprawia, że są to dwa zupełnie inne urządzenia, co w praktyce przekłada się na zróżnicowane zastosowanie.

Arduino vs Raspberry Pi – czym jeszcze się różnią?

Przechodząc do dalszych różnic, warto zacząć od wymiarów fizycznych obu urządzeń. Zaskakujące jest to, że są do siebie bardzo zbliżone. W przypadku Raspberry Pi prezentują się następująco: długość – 87 mm, szerokość – 58 mm i wysokość – 17 mm. Z kolei Arduino odznaczają się wymiarami wynoszącymi: długość – 76 mm, szerokość – 64 mm oraz wysokość 9 mm. Czym jeszcze się różnią?

  • Osoby, które zadają sobie pytanie, „co wybrać: Arduino czy Raspberry Pi?” powinny poznać wszystkie różnice pomiędzy tymi urządzeniami. Takie podejście sprawia, że ryzyko podjęcia złej decyzji zakupowej jest wyeliminowane praktycznie do zera.
  • Kolejną istotną różnicą, która bezpośrednio wpływa na zastosowanie opisywanych urządzeń, jest moc obliczeniowa. Oczywiście Raspberry Pi charakteryzuje się nieporównywalnie większą wydajnością niż Arduino. Wynika to z kilku czynników.
  • Pierwszym z nich jest ilość pamięci RAM. W przypadku popularnej maliny urządzenie jest wyposażone w 1 GB, 2 GB, a nawet 4 GB pamięci operacyjnej RAM. Z kolei Arduino ma wbudowane od 0,002 MB do 2 MB pamięci SDRAM, w zależności od modelu.
  • Następną różnicą jest rodzaj procesora, a tak naprawdę jego wydajność. W przypadku Arduino taktowanie rdzenia waha się od 16 MHz do 480 MHz. Zegar w malinie rozpędza się aż do 1,5 GHz (tak szybki procesor występuje w czwartej wersji).

Zatem zadając sobie pytanie „czy do projektów wymagających dużej mocy obliczeniowej lepsze będzie Arduino, czy Raspberry Pi?” odpowiedź jest prosta – oczywiście, że malina. Czy oznacza to, że Arduino jest gorszym urządzeniem? Zdecydowanie nie, ma tylko inne zastosowanie. Chcąc dowiedzieć się wielu wartościowych informacji, zachęcamy do zapoznania się z artykułem pod tytułem „Jak zacząć przygodę z mikrokomputerami?

Arduino czy Raspberry Pi – dalszy ciąg dylematu

W kwestii możliwości obu urządzeń wiele zależy od wybranego modelu. Najnowsza wersja Arduino Portenta H7 ma na pokładzie moduł Bluetooth 5.1, a także WiFi oferujące maksymalną przepustowość 65 MB/s. Można je z powodzeniem wykorzystywać jako Klient, Access Point, a nawet dwa jednocześnie.

  • Arduino Portenta H7 ma nowe, 80 pinowe złącze oraz port USB typu C. Jego napięcie zasilania to 5 V.
  • Na rynku można znaleźć dwie wersje nowego Arduino. Ich zakres temperatury roboczej przedstawia się następująco: model bez WiFi i Bluetooth może bezpieczne pracować w temperaturze od -40°C aż do +85°C. Z kolei urządzenia wyposażone w moduły z bezprzewodowej łącznością mogą być wykorzystywane w zakresie od -10°C aż do +55°C.
  • W konkurencji Arduino vs Raspberry Pi, popularna malina również oferuje szerokie możliwości łączności. Po pierwsze na pokładzie znajduje się moduł WiFi, który może pracować w dwóch standardach, czyli 2,4 GHz i 5 GHz. Opisując czwartą generację maliny, nie sposób nie wspomnieć o dwóch złączach microHDMI i aż 5 portach USB. Dwa z nich pracują w standardzie 3.0, dwa kolejne w 2.0, natomiast ostatni to port USB typu C.

Najnowsze wersje Arduino i Raspberry Pi zapewniają naprawdę duże pole do manewru. Warto jednak przypomnieć, że poprzednie modele charakteryzowały się ograniczonymi możliwościami komunikacyjnymi. Dużo wartościowych treści dotyczących minikomputerów znajdziesz tutaj i tutaj.

Co wybrać – Arduino czy Raspberry Pi?

Elektronika to rozległa dziedzina nauki, dlatego nie warto ograniczać się i pozostawać w obrębie jednego urządzenia bądź systemu. Z tego powodu najlepszym wyborem jest posiadanie zarówno Arduino, jak i Raspberry Pi. Oczywiście nie trzeba na raz kupować obu urządzeń. Najlepiej dobrze poznać funkcję pierwszego i z biegiem czasu dokupić kolejny sprzęt.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również