
Zasilacz liniowy to kluczowy element wielu urządzeń elektronicznych, który często jest niedoceniany. Pozwala on na przekształcenie napięcia sieciowego na wymagane…
Początkujący elektronicy prędzej czy później muszą zdecydować się na konkretny minikomputer. W wielu przypadkach jest to wybór pomiędzy Raspberry Pi i Arduino.
Zatem Arduino czy Raspberry Pi? Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba poznać ich możliwości i występujące pomiędzy nimi różnice.
Na początku warto przypomnieć, że Arduino to mikrokontroler, który stanowi część całego komputera. Z kolei Raspberry Pi to w pełni funkcjonalny, niewielki komputer, wyposażony we własny system operacyjny o nazwie New Out Of Box Software, w skrócie NOOBS. Ta podstawowa różnica sprawia, że są to dwa zupełnie inne urządzenia, co w praktyce przekłada się na zróżnicowane zastosowanie.
Spis treści:
Przechodząc do dalszych różnic, warto zacząć od wymiarów fizycznych obu urządzeń. Zaskakujące jest to, że są do siebie bardzo zbliżone. W przypadku Raspberry Pi prezentują się następująco: długość – 87 mm, szerokość – 58 mm i wysokość – 17 mm. Z kolei Arduino odznaczają się wymiarami wynoszącymi: długość – 76 mm, szerokość – 64 mm oraz wysokość 9 mm. Czym jeszcze się różnią?
Zatem zadając sobie pytanie „czy do projektów wymagających dużej mocy obliczeniowej lepsze będzie Arduino, czy Raspberry Pi?” odpowiedź jest prosta – oczywiście, że malina. Czy oznacza to, że Arduino jest gorszym urządzeniem? Zdecydowanie nie, ma tylko inne zastosowanie. Chcąc dowiedzieć się wielu wartościowych informacji, zachęcamy do zapoznania się z artykułem pod tytułem „Jak zacząć przygodę z mikrokomputerami?”
W kwestii możliwości obu urządzeń wiele zależy od wybranego modelu. Najnowsza wersja Arduino Portenta H7 ma na pokładzie moduł Bluetooth 5.1, a także WiFi oferujące maksymalną przepustowość 65 MB/s. Można je z powodzeniem wykorzystywać jako Klient, Access Point, a nawet dwa jednocześnie.
Najnowsze wersje Arduino i Raspberry Pi zapewniają naprawdę duże pole do manewru. Warto jednak przypomnieć, że poprzednie modele charakteryzowały się ograniczonymi możliwościami komunikacyjnymi. Dużo wartościowych treści dotyczących minikomputerów znajdziesz tutaj i tutaj.
Elektronika to rozległa dziedzina nauki, dlatego nie warto ograniczać się i pozostawać w obrębie jednego urządzenia bądź systemu. Z tego powodu najlepszym wyborem jest posiadanie zarówno Arduino, jak i Raspberry Pi. Oczywiście nie trzeba na raz kupować obu urządzeń. Najlepiej dobrze poznać funkcję pierwszego i z biegiem czasu dokupić kolejny sprzęt.
Zasilacz liniowy to kluczowy element wielu urządzeń elektronicznych, który często jest niedoceniany. Pozwala on na przekształcenie napięcia sieciowego na wymagane…
Tulejki dystansowe to niewielkie, lecz niezwykle istotne elementy w wielu maszynach. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niepozorne,…
TL431C to niewielki komponent elektroniczny, który mimo swoich skromnych rozmiarów, pełni kluczową rolę w wielu układach elektronicznych. Jego główną funkcją…