Mini komputer do gier – czy to możliwe?

0

Mini komputer do gier to coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie, które możesz zbudować samodzielnie.

Sprawdź, kiedy sprawdzi się mini komputer gamingowy i jak zabrać się do realizacji takiego projektu.

Czym jest mini komputer?

Na początku warto nadmienić, że według oficjalnej definicji mini komputer (czasami pisane łącznie – minikomputer) to popularne w drugiej połowie XX wieku urządzenie o średniej mocy obliczeniowej, które stanowiło odpowiednik współczesnego komputera midrange. Natomiast obecnie mianem mini komputerów bardzo często określa się także popularne w elektronice i robotyce płytki z mikrokontrolerami, takie jak Arduino, Raspberry Pi czy BeagleBone, i w takim kontekście będziemy używać tego terminu w obrębie niniejszego artykułu.

Mini komputery jednopłytkowe są wyposażone w szereg przydatnych rozwiązań, takich jak nowoczesne mikroprocesory, wbudowana pamięć, łączność bezprzewodowa, rozmaite złącza czy cyfrowe i analogowe piny umożliwiające komunikację za pomocą popularnych standardów. Dzięki temu urządzenia tego rodzaju można wykorzystać w bardzo zróżnicowanych projektach elektronicznych, między innymi jako elementy systemów automatyki, w robotyce czy jako integralną część mini komputerów do gier.

Mini PC do gier: jak to działa?

Aby stworzyć mini komputer gamingowy, potrzebna jest przede wszystkim wspomniane urządzenie – płytka z mikrokontrolerem, która będzie stanowiła główny element logiczny. Oprócz tego niezbędne będą takie elementy jak wyświetlacz (na przykład w formie odpowiedniej nakładki ze zintegrowaną kartą graficzną), kontroler dla użytkownika (klawiatura, pad, mysz, joystick etc.), odpowiednia obudowa oraz opcjonalnie interfejs audio. Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór gotowych zestawów kompatybilnych z popularnymi mini komputerami, na przykład RetroPie Kit czy Picade Arcade Machine. Bez problemu można też znaleźć gotowe oprogramowanie, które umożliwia uruchomienie rozmaitych klasycznych gier przy pomocy samodzielnie skonstruowanego mini PC do gier. Najczęściej jest ono dostępne na karcie micro SD wraz z pozostałymi elementami zestawu, jednak można je także pobrać z sieci. Szczegółowe instrukcje dotyczące konstruowania i programowania mini komputera gamingowego również znajdziesz w Internecie, między innymi na stronach takich jak RetroPie.

Mini komputer gamingowy – które modele się sprawdzą?

Najpopularniejszą płytką do budowy mini komputerów gamingowych jest z pewnością Raspberry Pi – na rynku dostępny jest ogromny wybór dedykowanych urządzeń peryferyjnych i gotowych zestawów, które pozwalają na przekształcenie RPi w funkcjonalny sprzęt do grania. Mini komputer do gier można też z łatwością zbudować na bazie takich płytek jak Odroid C1/C2, LattePanda czy BeagleBone. Oferują wystarczającą wydajność i moc obliczeniową, a także pozwalają na podłączenie wszystkich elementów niezbędnych do wygodnego grania. Natomiast prostsze płytki, takie jak Arduino czy Cytron, są mniej przystosowane do tak wymagających zadań, dlatego lepiej sprawdzą się w mniej skomplikowanych projektach elektronicznych albo jako pomniejsze elementy całego sprzętu do gier (na przykład w roli układu logicznego w samodzielnie stworzonym kontrolerze).

Kiedy wybrać mini PC gamingowy, a kiedy zwykły komputer?

Mini komputery gamingowe znakomicie sprawdzą się do grania w klasyczne tytuły na konsole, PC czy typu Arcade, takie jak Mario Bros, Tetris, Prehistoric czy Legend of Zelda (a także pozostałe gry retro dostępne oryginalnie na przykład na Commodore, Pegasus, Atari czy Nintendo). Warto jednak pamiętać, że możliwości techniczne oferowane przez mini PC do gier nie są tak imponujące jak w przypadku nowoczesnych komputerów stacjonarnych i laptopów gamingowych, dlatego przy bardziej wymagających grach (na przykład współczesnych tytułach z rozbudowaną grafiką i otwartym światem gry) wydajność mini komputera może się okazać po prostu zbyt niska.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również