Najlepszy mini komputer – jak wybrać?

0

Jaki jest najlepszy mini komputer dla początkujących elektroników i pasjonatów majsterkowania? Który model warto wybrać dla zaawansowanych użytkowników?

Jaki minikomputer jest obecnie najlepszy? Czym kierować się przy wyborze konkretnego modelu? Praktyczne rady dla początkujących.

Minikomputery, jak sama nazwa wskazuje, to niewielkie urządzenia wielkością przypominające kartę kredytową. Na małej płytce znajdują się wszystkie niezbędne podzespoły, takie jak procesor, pamięć operacyjna RAM, gniazda moduły i interfejsy komunikacyjne. Takie połączenie sprawia, że pomimo niewielkich rozmiarów są to pełnoprawne komputery charakteryzujące się uniwersalnym wykorzystaniem. Można do nich podłączyć różnorodne akcesoria, dodatkowe nakładki i urządzenie rozszerzające ich funkcjonalność. Minikomputery są wykorzystywane m.in. do zarządzania podłączonymi sprzętami, prototypowania, a także jako element projektu. Jaki jest najlepszy mini komputer? Które modele są najbardziej popularne?

Czym powinien wyróżniać się najlepszy mini komputer?

Trudno w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od konkretnego zastosowania. Niektóre projekty wymagają dużej mocy obliczeniowej, natomiast inne standardowych interfejsów lub modułów. W jeszcze innych przede wszystkim liczy się niskie zużycie energii elektrycznej. Wobec tego odpowiedź na pytanie jaki mini komputer wybrać jest następująca, to zależy do czego. Pytania tego typu powinny zadawać sobie wszystkie osoby, które przymierzają się do zakupu minikomputera. Oczywiście istotną rolę odgrywa również cena urządzenia, a także akcesoriów i dodatkowych modułów. Warto też sprawdzić ich dostępność. Wykorzystanie minikomputerów jest tak szerokie, że nie sposób stworzyć kompletnej listy. Dodatkowo, systematycznie powstają nowe pomysły i ciekawe projekty. O praktycznym wykorzystaniu minikomputerów można przeczytać w tym miejscu.

Jaki minikomputer jest najlepszy dla mnie?

Osoby początkujące powinny wziąć pod uwagę fakt, że w pierwszym etapie użytkowania urządzeń tego typu konieczna jest edukacja. Niektóre minikomputery cieszą się tak dużą popularnością, że wokół nich wyrosły ogromne społeczności, które wspólnie rozwijają swoją pasję. Na forach internetowych i w grupach dyskusyjnych można znaleźć szereg gotowych projektów wraz dokładnym schematem ich wykonania. W takich społecznościach można znaleźć również przewodniki dla początkujących, dzięki którym droga do świata elektroniki znacząco się skraca. Zatem jaki jest najlepszy mini komputer?

  • Osoby poszukujące urządzenia charakteryzującego się wysoką wydajnością, a co za tym idzie szerokim zastosowaniem powinny skierować swój wzrok na Raspberry Pi, czyli popularną malinę. Najnowsze wersje dysponują dużą mocą obliczeniową i są nie lada gratką dla osób mających ambicję tworzenia rozbudowanych i wymagających projektów. Do Raspberry Pi można dokupić szereg kompatybilnych akcesoriów i rozszerzeń. Osoby poszukujące bardziej budżetowych rozwiązań powinny zastanowić się nad wyborem Raspberry Pi w wersji Zero lub Pico. Choć nie wyróżniają się one tak dużą wydajnością jak pełnowymiarowe modele, to w przypadku prostych projektów są w zupełności wystarczające. Więcej praktycznych informacji na temat maliny można znaleźć pod tym linkiem.
  • Godnym konkurentem popularnej maliny jest minikomputer Odroid produkowany przez koreańską firmę Hardkernel. Choć projekt ujrzał światło dzienne w 2016 roku to zdążył już zyskać wielu sympatyków i użytkowników. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na wysoką wydajność. Minikomputery Odroid charakteryzują się prostą i przede wszystkim intuicyjną obsługą. Używają ich zarówno początkujący, jak i doświadczeni użytkownicy.
  • Dużą popularnością cieszą się także mini komputery produkowane przez BBC Micro Bit. Można je wykorzystywać zarówno do łączenia bezprzewodowego z innymi urządzeniami lub traktować jako wydajny układ logiczny.

Oczywiście nie można również zapomnieć o Arduino, czyli najpopularniejszej na świecie płytce drukowanej, która została stworzona w celu rozpowszechnienia nauki programowania i elektroniki. Arduino jest mikrokontrolerem, do obsługi którego wykorzystuje się m.in. darmowe oprogramowanie Arduino IDE. Z kolei akcesoria rozszerzające jego możliwości to Arduino Shield. Więcej na temat tego projektu można przeczytać tutaj. Oczywiście to nie wszystkie minikomputery dostępne na rynku. Na szczególną uwagę zasługują m.in. BananaPi, FriendlyARM NanoPi, Husarion, BeagleBone i wiele innych.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 6

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również