Pierwszy minikomputer, czyli krótka historia PDP-1

0

PDP-1 to urządzenie uznawane za pierwszy na świecie działający model minikomputera. To urządzenie miało bardzo duży wpływ na obecnie wykorzystywane technologie.

Co to jest minikomputer?

Minikomputer to historyczne określenie na odpowiednik dzisiejszego urządzenia nazywanego komputerem osobistym. Obecnie praktycznie nie produkuje się już tego rodzaju sprzętu – były one wykonywane z wykorzystaniem tranzystorów oraz układów scalonych małej i średniej skali integracji. Najważniejszymi cechami, które miał posiadać minikomputer, były niewielkie wymiary, brak konieczności montażu specjalnego systemu klimatyzacji oraz prosta obsługa. Najczęściej taki sprzęt był wykorzystywany do ściśle określonych zadań – mogła to być na przykład prezentacja widma częstotliwościowego określonej wielkości fizycznej, która zmienia się wraz z upływem czasu (na przykład widmo sygnału elektrycznego) lub praca jako automat obrachunkowy. Tego rodzaju urządzenia często wyróżniały się również praktyczną, modułową obudową.

Pierwszy minikomputer – PDP-1

W 1959 roku amerykańska firma Digital Equipment Corporation stworzyła urządzenie dzisiaj powszechnie uznawane za pierwszy minikomputer na świecie. Dzięki jego sukcesowi

powstała cała seria nowych wersji tego typu sprzętu. Swego czasu najpopularniejszy był model 16-bitowy PDP-11, który był sprzedawany od 1970 roku do lat 90. PDP-1 zasłynął przede wszystkim z faktu, że stał się podstawowym narzędziem powstającej właśnie kultury hakerskiej na jednej z najbardziej znanych uczelni na świecie, MIT. O dużej popularności zadecydował również fakt, że PDP-1 był platformą jednej z pierwszych gier komputerowych w historii – była to gra o tytule Spacewar. Podstawą minikomputera PDP-1 były oczywiście tranzystory: posiadał ich aż 2700, w skład urządzenia wchodziło również 3000 diod. Komputer opierał swoje działanie na architekturze 18-bitowej (18-bitowe słowa) – miał 4k słów pamięci, z możliwością rozszerzenia jej 16 razy (64k – to równowartość 144 kB). Najprostsza wersja komputera była sprzedawana za 120 tysięcy dolarów – w przeliczeniu na dzisiejszą wartość dolara to około ośmiokrotność tej sumy (prawie milion dolarów amerykańskich). W sumie na całym świecie powstały 53 egzemplarze takich urządzeń, aż całkowicie zaprzestano ich produkcji.

Jak minikomputery wpłynęły na dzisiejszy świat?

Dzisiaj praktycznie nie ma już urządzeń, które można byłoby oficjalnie nazwać minikomputerami. Mimo wszystko sprzęt o tej nazwie znacząco wpłynął na dzisiejszą technologię. Rozwiązania, które powstały przy budowie minikomputerów, są do dzisiaj wykorzystywane we współczesnych komputerach osobistych. Prawdopodobnie jeden z najważniejszych elementów tego typu to obecne formy systemów operacyjnych. Najlepszym tego przykładem są między innymi systemy Unix oraz Windows, których pierwsze wersje zostały zapisane właśnie na minikomputerach.

Jak dzisiaj funkcjonuje nazwa minikomputer?

Dzisiaj “minikomputer” to potoczne określenie na rodzaj płytek rozwojowych, takich jak popularne Arduino lub Raspberry Pi. Rzeczywiście takie urządzenia mają wiele wspólnego z częścią ważnych cech słownikowych minikomputerów. Przede wszystkim przedrostek “mini” pasuje do nich doskonale, ponieważ zachowując bardzo duże możliwości, same urządzenia są naprawdę niewielkie (wymiary Raspberry Pi 4B+ w rzucie z góry to 8,5 cm x 4,9 cm). Warto także zauważyć, że mimo wielokrotnie większej wydajności i idących za nią nieporównywalnie większych możliwości, urządzenie nie wymaga osobnego systemu klimatyzacji (co najwyżej montowany jest na nim radiator). Raspberry Pi może pracować jako pełnoprawny komputer osobisty lub jako wyspecjalizowana część logiczna obsługująca odpowiedni sprzęt. Przykładowo “malinka” może być centralnym urządzeniem odpowiadającym za pracę całego systemu automatyki domowej lub pracować jako sterownik w skomplikowanym robocie społecznym. Innymi słowy, doskonale sprawdzi się do wyspecjalizowanych zadań – jest to kolejna cecha, która sprawia, że określenie “minikomputer” jest bliskie Raspberry Pi.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również